Verspreid in het land liggen de stille getuigen van een oorlog die vier eeuwen geleden woedde in Zeeuws-Vlaanderen. Overblijfselen van schansen, liniedijken en andere verdedigingswerken, opgeworpen door beide strijdende partijen. Sommige goed zichtbaar, andere alleen met een geoefend oog. Vaak landschapspareltjes die de aantrekkelijkheid van het Zeeuws-Vlaamse polderland verhogen. HET BELEG VAN SLUIS grote delen van Noord-Vlaanderen onder water in een poging zijn opmars te stuiten. Desondanks vallen de steden één voor één in Spaanse handen. Alleen Terneuzen, Biervliet en Sluis blijven Staats. Ter verdediging van Terneuzen bouwen de Staatsen hun eerste fort op Vlaamse bodem: de Moffenschans. In reactie hierop bouwen de Spanjaarden een aantal fortjes in het Land van Axel. Om de zuidkust van de Braakman te beschermen, richt Farnese fort Sint-Filip op, het latere Philippine. De Staats-Spaanse linies zijn geboren. Vier jaar later (Gent, Brugge, Damme en Antwerpen zijn al gevallen) weet Farnese ook Sluis in te nemen. Over het Zwin komt een schipbrug die naderen. De Spaanse verdedigingswerken langs het Zwarte Gat (o.a. de Marolleschans tussen Nieuwvliet en Oostburg en de Hans Vrieseschans bij Zuidzande) en de Brugse Vaart (nu het Groote Gat) worden ge makkelijk ingenomen. Op 10 mei geeft de Spaanse bezetting van IJzendijke zich over. Aardenburg volgt twee dagen later. De stadswallen zijn verwaarloosd en de omtrek ervan is te groot. De 1500 Duitse huur lingen staan machteloos en slaan op de vlucht. Ook de Olieschans ten noorden van Aardenburg laten ze onbeheerd achter. Nu richt Maurits zijn pijlen op Sluis. De Staatsen trekken langs het zuiden om de stad heen en veroveren de westoever. Het beleg van de doorgang voor de Staatsen moet verhinderen. De schans Terhofstede (later verdwenen in het Zwin) bewaakt de brug. In 1604 landt prins Maurits met een flink leger in het Land van Cadzand. Doel: Oostende (nog Staats) be vrijden van een bijna driejaren durende omsingeling door de Spanjaarden. Snel veroveren de Staatsen het eiland. Ze slagen er echter niet in het Zwin over te steken en besluiten via een omweg Oostende te be sluis begint. Maurits laat rond de stad een ondoor dringbare keten van verdedigingswerken opwerpen. Eén daarvan is de Bordeelschans bij Draaibrug. De Spaanse troepen in de stad kunnen geen kant meer op. De hongerdood en besmettelijke ziekten drei gen voor 3000 a 4000 soldaten en meer dan 1400 galeislaven en burgers. Na twee maanden komt Spinola met een ontzettingsleger te hulp. Na een aantal mislukte pogingen slaagt hij erin bij Sint Kruis de stellingen te doorbreken. Zijn troepen stomen op naar Oostburg en heroveren een aantal schansen V.l.n.r. Hansvriezeschans, Fort Nijevelt, Olieschans en de Krabbeschans. (M. Decleer West-Vlaande- ren), P. Buteijn, \N. Halfwerk, P. Buteijn) ZEEUWS -9-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 13