SAMENWERKING MET AGRARIËRS RECREATIEBELANGEN BETROKKENHEID In verband met de bezuinigingen werd al snel opge merkt dat de terreinbeherende organisaties vooral moesten gaan samenwerken met boeren. Echter, die hechte samenwerking bestaat al van oudsher. 10.500 ha van het huidige areaal binnendijks gelegen na tuurgebied van NM, SBB en HZL bestaat uit grasland gebied (vaak in combinatie met wateroppervlakten). Voor deze gebieden vormt extensieve begrazing door runderen de belangrijkste beheermaatregel. Het begrazingsbeheer wordt in de meeste gevallen in samenwerking met boeren uitgevoerd. Zo wordt de laatste jaren 5.355 ha natuurgebied in Zeeland verpacht aan boeren voor beweiding met vee. Naast het begrazingsbeheer, wordt ook jaarlijks tientallen boeren periodiek opdracht verleend voor maaibeheer, het plaatsen van rasters en hekken, of het uitdiepen van drinkputten. Jaarlijks wordt door de drie organisaties middels verpachting en uitbe steed werk met 440 boeren samengewerkt. Natuurbeheer in Zeeland levert dus aanzienlijke werkgelegenheid en inkomsten voor de landbouw sector op. Een flink aantal pachters heeft een vlees veebedrijf, dat in meer of mindere mate afhankelijk is van het gebruik van natuurgebied. Waarschijnlijk zal een economische verkenning naar de bijdrage van het uitvoerende natuurbeheer in Zeeland aan de landbouwsector een beeld opleveren dat zo tiental len veebedrijven in stand kunnen blijven, die anders niet rendabel zouden zijn. Met andere woorden, subsidies voor natuurbeheer komen ook de land bouw ten goede. De terreinbeherende organisaties werken dus hecht samen, ook bedrijfseconomisch, met de landbouw sector. Vreemd genoeg is dat veel minder het geval met de recreatiesector. Veel studies wijzen uit dat de natuur- en landschapswaarden één van de belang rijkste redenen vormen voor toeristen om Zeeland te bezoeken. Zonder natuurgebieden zou de Zeeuwse recreatiesector lang zo groot niet zijn. Naast natuur gebieden van HZL langs de kust liggen meerdere grote vakantieparken, die (gratis) profiteren van die natuurgebieden. Dat natuurbeheersubsidies indirect ook ten goede komen aan de landbouwsector, geldt nog veel ster ker voor de recreatiesector. Behalve dat de natuur gebieden een aantrekkelijk decor voor de recreatiebedrijven vormen, leveren de terrein beheerders ook veel extra recreatieve services. Zo ligt er ruim 400 km wandelroute en 70 km fietspad in de Zeeuwse natuurgebieden, staan er 33 uitkijk punten (vooral vogelhutten), en 116 infopanelen. Jaarlijks vinden in de natuurgebieden 1.230 excursies onder begeleiding plaats, met zo'n 25.000 deelnemers. Deze excursies kosten de subsidieverlener nauwelijks iets, omdat de gidsen in veel gevallen vrijwilligers zijn. Jaarlijks zijn in de Zeeuwse natuurgebieden 200 gidsen actief. Overigens wordt binnen de natuursector erg veel werk, gratis, door vrijwilligers verricht. Naast natuur- gidsen voeren jaarlijks ruim 120 mensen inventari saties in natuurgebieden uit, en ruim 90 vrijwilligers voeren beheerwerk uit. De terreinbeheerders kunnen nog veel meer zakelijke getallen en gegevens omtrent het natuurbehoud en -beheer op tafel leggen. Nog niet zo lang geleden was de intrinsieke waarde van natuur voor de over heid reden die te beschermen, maar nu zijn de cijfers belangrijk voor het overleg met de overheden en het voeren van ambtelijke procedures. Als natuursector moeten wij hiermee, helaas, in het defensief. Helaas, want als beheerder heb je meer hart voor het in goede staat houden van je gebieden dan in het boekhouden van het aantal kilometer bospad, of het aantal samenwerkingsverbanden. En ook voor de meesten van u zijn bovenstaande gegevens vermoedelijk droge kost. Toch is er ook een positieve kant, want zo vaak sta je er als natuurbeschermer niet bij stil hoeveel je aan meetbare diensten levert. En dat interesseert u mis schien toch weer wel. dr. G.J.C. Buth is stafmedewerker van stichting Het Zeeuwse Landschap ZEEUWS -15-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 23