VOCHTIGE GRASLANDEN een nieuwe bestemming, zoals een nieuwe weg of bedrijventerrein. Alhoewel de Sophiapolder jaren de aanblik bood van een grote bouwput, deden zich hier toen ook al bijzondere natuurontwikkelingen voor. Zo ontdekte op een gegeven moment in het voorjaar een zwerm oeverzwaluwen, net terug uit Afrika, de zandberg met zijn steile wand gelegen aan open water. Een paar jaar hebben ze in de berg gebroed. Nadat het zand was afgevoerd, is bij de natuurinrich- tingswerken speciaal voor deze soort bij de aanleg van een eiland een steile oever aangelegd. Hierin broeden de laatste jaren 100-200 paren oeverzwa luwen. Deze beestjes stellen wel als voorwaarde dat hun broedwand steil, kaal, en ook nog stabiel blijft. Dus, de beheerder laat om het jaar de wand middels een kraan weer steil en kaal maken. Het zou mooi zijn als ooit in deze steiloever ook ijsvogels en even tueel bijeneters gaan broeden. Vanaf de start van de nieuwe inrichting in 2000, nam het aantal bijzondere broedvogelsoorten sterk toe, zoals van de kluut, geoorde fuut, zwartkopmeeuw en visdief. De meeste van deze soorten broeden op een eiland. Eilanden, liefst zo kaal mogelijk, bieden isole ment en dus relatieve veiligheid tegen roofdieren. Op het grote eiland in het westelijke deel van de Sophiapolder broeden de meeste soorten min of meer in kolonieverband. Dit maakt het vogels kijken ter plaatse extra aantrekkelijk. Bezoekers aan het ge bied is het wat dit betreft erg gemakkelijk gemaakt, want er is een luxe kijkbordes geplaatst langs de Isabelladijk, tegenover het vogeleiland. Net zoals de beheerder het pionierskarakter van steiloevers goed in stand moet houden, geldt dat ook voor de vogeleilanden. Deze moeten zo open en kaal mogelijk gehouden worden, middels langdurige overspoeling in de winter, een goed waterpeilbeheer dus, en het maaien van de vegetatie in het najaar. Bij de inrichting van het natuurgebied is buiten de kreken de voedselrijke toplaag van de bodem ver wijderd. Daardoor zijn thans de meeste graslandge deelten schraal en laag gelegen, en dus doorgaans tot vrij laat in het voorjaar vochtig. Onder deze omstandigheden heeft zich de laatste jaren een kruidenrijke graslandvegetatie ontwikkeld, die vooral in de voorzomer erg kleurrijk is vanwege bloeiende soorten als grote ratelaar, rietorchis, rode ogentroost, aardbeiklaver en duizendguldenkruid. Middels seizoenbegrazing met runderen, en plaat selijk maaibeheer worden de natuurgraslanden in stand gehouden. Een belangrijke beheerdoelstelling voor de gras landen zijn de weidevogels. De bijgevoegde grafiek toont het aantal broedparen van vijf weidevogel soorten gedurende de laatste dertien jaar. Landelijk nemen de aantallen broedende weide vogels sterk af, ook soms in natuurgebieden en de grafiek toont aan dat de Sophiapolder daar geen uitzondering op vormt. Extra beheeraandacht voor weidevogels is noodzakelijk. 1999 2001 2003 2005 2007 2009 2011 kievit kluut tureluur scholekster grutto Onder ander een optimaal waterpeilbeheer, om de bodem van de graslanden zo lang mogelijk in het broedseizoen drassig te houden, vormt daarbij een belangrijk stuurmiddel. Het beperken van moge lijkheden voor rovende vogels en vossen, die het broedsucces van weidevogels omlaag halen, vormt een ander aandachtspunt. Zo zijn hoge bomen rond dit natuurgebied in dit opzicht ongewenst. Door aanvullende inrichtingsmaatregelen kunnen wellicht nog enkele extra eilanden in de Sophiapol der gecreëerd worden en nemen de broedmoge- lijkheden dus toe. Overigens is er wat betreft vogelrijkdom in de Sop hiapolder ook buiten de broedtijd veel te beleven. Zo verblijven er vaak honderden meeuwen, eenden en ganzen in het open water, en vele steltlopers in de brede, slikkige oeverzone's. Kortom, de Sophia polder is een eldorado voor veel vogels en dus ook voor vogelaars. R. Beijersbergen is stafmedewerker projecten van Stich ting Het Zeeuwse Landschap Figuur 7. Aantalsontwikkeling van vijf weidevogel soorten in de Sophia polder uitgedrukt in het aantal broedparen. 'Tt: jSwiin 'i'' V: „L Ho,, i i r- i - J IA fe O V-V vffij Foto Het nieuwe beeld van de Sophiapol der wordt gedomi neerd door water. (F. Schenk) ZEEUWS -17-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 25