DE PADEN OP... Wilbert Koole uit Serooskerke (W), vakleerkracht bewegingsonderwijs basisscholen Grijpskerke en Oostkapelle en combinatiefunctionaris onderwijs en sport gemeenten Veere en Noord-Beveland. Fervent hardloper. Gerard Wösten, sinds 2002 terreinbeheerder van Het Zeeuwse Landschap voor de terreinen op Walcheren en Neeltje Jans. Daarvoor vanaf 1988 terreinopzich ter in Oranjezon. Duingebied Oranjezon tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle. P 'süfjL-*■'■J*?'-' - - z*.'ïsï+*..-sJte*#ss-.-£ ER IS VEEL MEER WATER NU IN ORANJEZON door Rinus Antonisse nen, gevormd tussen 1200 en 1700, zijn aangeduid als zogeheten 'grijze duinen', met nadruk op open heid (duingraslanden) en soorten als rendiermos en eenjarige kruiden. Onverwacht duikt een houten uitkijktoren op. Het 16 meter hoge gevaarte staat sinds vorig jaar op een duintop. Bijna heel Oran jezon is te overzien en in de verte licht de zee op. Gerard is met een hoogwerker rondgereden om de beste plek voor de toren te zoeken. 'Ik heb steeds gekeken wat er te zien was. Je kunt bij helder weer de vuurtoren van Westkapelle zien.'Vlakbij de uit kijktoren staat een vreemd betonnen ding. Gerard: 'Dat noemen we de pillendoos. Overgebleven uit de Eerste Wereldoorlog. Een wachtverblijf om de zee in de gaten te houden. Het was toen een stuivend duin en je keek zo op het strand.' Dat stuiven werd flink aan banden gelegd met dennenbos en later loofbos. Als eindstadium is een eiken- en berkenbos voorzien. De eik wordt als enige boom aangeplant. Wilbert wijst op plastic kokers van doorzichtig groen, die her en der tussen de bomen staan. 'Dat zijn boomkokers waarin de nieuwe eikenbomen opgroeien. Ze beschermen tegen de herten. Als de boompjes er bovenuit komen, halen we de kokers weg.' De meeste wandelaars vind je in de bosdelen. Ze ervaren het bos als een soort mantel. Gerard, bosbouwer van huis uit, voelt zich senang met de bomen om zich heen. Voor Wilbert heeft het ook wel wat. Hij verkiest naaldbomen. 'Als ik ZEEUWS -18-LANDSCHAP Boven de duinen van Oranjezon hangt een grauw sluier. Grijstonen overheersen. Er is geen spoor van sneeuw te ontwaren. Die kan het duingebied een sprookjesachtige aanblik geven. Het is opvallend stil; zelfs het water in de oude waterwinningkanalen be weegt niet. Alleen een eenzame grote lijster, met het voorjaar al vroeg in de kop, laat zich even luidruchtig horen. Al druk doende zijn territorium af te bakenen. Wilbert Koole kent Oranjezon een beetje. Hij kwam er, met zijn vader en enkele andere sportievelingen, regelmatig hardlopen. Daarom valt hem direct op dat de duinrand er opener uitziet. Dat is ook de bedoeling van Het Zeeuwse Landschap, legt ter reinbeheerder Gerard Wösten uit. 'We zijn er nog niet klaar mee. Het moet echt een natuurlijke overgang worden.' Met flinke pas gaat het langs een van de open kanalen. Daarin werd regenwater opgevangen om de natuurlijke duinwatervoorraad aan te vullen. 'De schommelingen in het waterpeil zijn er uit. Er is veel meer water in het gebied', vertelt Gerard. De kanalen hebben nu een nuttige functie als veeke ring: ze houden de 26 Shetlandpony's binnen hun begrazingsgebied. De dieren zorgen voor de open plekken. Daar gedijt onder meer het teer ogende, lichtgroene rendiermos. 'Het leuke van beheren is datje de ontwikkelingen een beetje kunt sturen. We willen zowel de variatie als de biodiversiteit vergroten', zegt Gerard. De dui-

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 26