Weet/e* over nesten Pr'üwra ag «OeKOtk Welke vogel legt haar ei in andermans nest? (4e letter) Van welke vogel is het eerste ei vinden een traditie? (2e letter) Als wat wordt modder door de zwaluw gebruikt? (Ie letter) In welke maand legt de merel haar eieren? (2e letter) Welke vogel broedt in een verlaten konijnenhol? (5e letter) Hoe noem je het als soortgenoten bij elkaar in de buurt broeden? (5e letter) Omcirkel in jouw antwoord de letter die achter het vraagteken staat. Als je die letters naast elkaar zet, lees je welke vogels ook eieren leggen, maar dat niet in een nest doen. Een vogelnest is de broedplaats voor vogels. Het biedt een veilige plaats waar vogels hun eieren in leggen en uitbroeden. Meestal wordt het gemaakt van takjes, gras, bladeren, etc. Iedere vogelsoort heeft een eigen soort nest en bouwt dat in een eigen omgeving. De bergeend heeft een bijzonder nest. Zij bouwt geen nest, maar zoekt een plekje in een verlaten konijnenhol en bekleedt dat met dons. Na zo'n vier weken broeden, komen de eieren uit. Dit was dus het nest dat Wannes en Keetje vonden! Ook een kievit doet niet al teveel moeite. Een ondiep kuiltje in het weiland, waar niet veel gras staat, is geschikt als nest. Het is een van oorsprong Friese traditie om het eerste kievitsei te zoeken. Vroeger mocht de vinder dat overhandigen aan de koningin. Het eerste kievitsei staat symbool voor het begin van het voorjaar. Vorig jaar was het op 6 maart, in 2010 op 16 maart. De vroegste datum is 3 maart, in 2008. Let jij op, wanneer in de krant staat dat het eerste kievitsei gevonden is? Een nest datje misschien wel in de tuin of in de straat kunt vinden, is het nest van een merel. Al in april legt het vrouwtje de eieren. De kleine jonkies zitten goed verstopt in het nest in de boom. Die beschermt het nest tegen de hete zon en de regen. Overal in Zeeland, behalve in Zeeuws-Vlaanderen, komen nesten voor van de havik. Meestal heeft een havik in zijn territorium meerdere nesten; één ervan wordt uitgekozen om dat jaar in te broeden. Het nest is enorm groot en gemaakt van takken. Het is zo groot, dat er een kind in zou kunnen liggen! Bij roofvogels noemen we het nest wel een 'horst'. Reigers broeden in kolonies. Dat betekent dat zij samen broeden met een groep soortgenoten. De nesten bevinden zich in bomen die dicht bij elkaar staan. Op landgoed ter Hooge bij Middelburg bevindt zich zo'n kolonie. Zwaluwen maken echt werk van het nest. Een zwaluwpaar is er wel een week aan bezig. De takjes, strootjes en mos worden aan elkaar geplakt met modder. Daardoor wordt het een sterk nest. Het heeft de vorm van een kommetje en wordt vaak tegen het dak van een schuur geplakt. De koekoek maakt zich er het gemakkelijkst vanaf bij het broeden. Ze legt haar ei in het nest van een andere vogel. De koekoek kan razendsnel haar ei leggen. Soms gooit ze dan een van de andere eieren overboord, zodat de broedende vogel niet door heeft dat er een extra ei in haar nest ligt. Al na zo'n 12 dagen komt de kleine koekoek uit het ei. Het werpt de andere eieren uit het nest en geniet van alle hapjes die de pleegmamma brengt. Als je het antwoord, en je adres mailt naar wannesenkeetje@hetzeeuwselandschap.nl, ontvang je een kleine attentie. ZEEUWS -21-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 29