NAAR 'T STRAND! Duinovergang bij Dishoek (E. Kort) www.terramaris.nl info@terramaris.nl Duinvlietweg 6,4356 ND Oostkapelle Tel 0118-582620 Openingstijden Mei t/m oktober: dagelijks van 10 tot 17 uur; november t/m april: woensdag t/m vrijdag van 12 tot 16 uur; zaterdag en zondag van 12 tot 17 uur (tijdens deze periode in de Nederlandse schoolvakanties dagelijks van 12 tot 17 uur). Donateurs van stichting Het Zeeuwse Landschap kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. Terra Maris is onderdeel van stichting Het Zeeuwse Landschap. Begin december bracht ik een dag door in de heemtuin van Terra Maris. Veel vaatplanten (die ik verder maar gewoon 'planten'zal noemen, hoewel mossen ook planten zijn) zijn afgestorven, dicht tegen de grond gedrukt of ondergronds gegaan. Maar in de mossenwereld is het hoogseizoen. Mossen zijn de amfibieën onder de planten: ze hebben water nodig voor hun voortplanting en daarom zijn ze in de winter het actiefst en op hun mooist. Al snel vind ik een aantal aardige soorten, en na een dag zoeken staat de teller op 42. Daar zijn twee'zeldzame'bij, twee'vrij zeldzame'en er zit één rode lijstsoort tussen: gesloten kleimos (Tortula protobryoides). Dat is aardig, want dit is een Zeeuwse specialiteit. Elders in Nederland is het een zeldzame soort. Hij is in deze heemtuin dus precies op zijn plaats. Hoe weet zo'n mos het?! Ook zonder dat u weet hoe het allemaal heet, loont het de moeite zo'n piepklein mosje eens goed te bekijken onder de loep. Ver hoeft u er nooit voor te gaan. De vormenrijkdom en vindingrijkheid is groot. Wie iets wil weten over mossen (of korstmossen, die daar niets mee te maken hebben en zelfs geen planten zijn), moet eens een kijkje nemen op www.blwg.nl. Alle Nederlandse mosvondsten, ook die van Terra Maris, zijn te vinden op www. verspreidingsatlas.nl. Hans de Bruijn Op 26 april gaat er in Terra Maris een nieuwe wisseltentoonstelling van start: Naar't strand! Een tentoonstelling over één van de leukste vakantiebestemmingen van Nederland: het strand. Zwemmen, spelen, het kan allemaal op of aan het strand. Maar je kunt er ook allerlei interessante dingen vinden. En dan hebben we het natuurlijk over schelpen en aangespoelde kwallen, maar ook over fossiele haaientanden, eierpakketten van wulken en zee-egels. Op de tentoonstelling is een bonte verzameling van strandvondsten te zien, te bezichtigen in een strandhuisje. Door de golven, het schurende zand en de temperatuurverschillen is het strand voor dieren een extreem milieu.Toch kan een select gezelschap er goed overleven. Tijd om kennis te maken met de agaatpissebed, de gemshoornworm en het onverwoestbare beerdiertje. Natuurlijk is er ook aandacht voor de essentie van een strand: zand. Een strand is zand. Zandkorrels van de Nederlandse stranden zijn eigenlijk kleine stukjes steen die ooit onderdeel waren van rotsformaties. Op de expositie is te zien wat een enorme variatie er is in zand uit alle uithoeken van de wereld Vanaf begin mei zijn er tal van publieksactiviteiten die aansluiten op de tentoonstelling, zoals de familieactiviteit'Tussen strandpalen en vloedlijnen' of schelpen schilderen tijdens de workshop 'Blingbling oesters'. Jonge bezoekertjes kunnen een strandkijkdoos maken of meedoen aan Windekind, een spel rondom een strandwindscherm, met de Wind in de hoofdrol. In de zomervakantie kunnen kinderen iedere maandag knutselen met schelpen in het 'Strandatelier'en voor peutertjes organiseren we dan op elke donderdag het Natuurhalfuurtje'Het strand in een emmertje'. Dit is slechts een greep, dus kom en geniet bij Terra Maris volop van zand en 't strand! Alle activiteiten met een beschrijving er van zijn te vinden op www.terramaris.nl Maaike de Wilde, medewerkster educatie en activiteiten ZEEUWS - .'.3 -LANDSCHAP NIEUWS

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 31