LANDSCHAP int kort UITBREIDING VAN DE YERSEKE MOER iws.-24-LANDSCH, Foto Luchtfoto van Vlake en omgeving uit 1935 (Topografische Dienst Kadaster) In 2010 zijn enkele akkers (19 ha) ten zuiden van Vlake (Zuid-Beveland) en binnen de EHS aangekocht. Van wege zoute kwel en de ligging van twee belangrijke natuurgebieden nabij (Yerseke en Kapelse Moer) is deze locatie zeer geschikt voor natuurontwikkeling. Door een plotselinge grondbehoefte voor de sanering van een nabijgelegen akker kon de inrichting snel en kosteloos plaatsvinden tussen april en oktober 2011In totaal werd ca. 47.000 m3 grond afgegraven en afgevoerd. Er is een algemene maaiveldverlaging uitgevoerd, sloten zijn gestuwd en drainagebuizen afgedicht, waardoor het gebied sterk vernat is. Hopelijk blijft het ook 's zomers vochtig en zout als gevolg van de kwel. Oude luchtfoto's dienden als leidraad voor de nieuwe inrichting en na nauwkeurig speurwerk in het veld lukte het de door ruilverkavelin gen en schaalvergrotingen gedempte sloten en poelen terug te vinden en uit te graven. Hierdoor werden ook de onderliggende veenlagen in de slootprofielen weer mooi zichtbaar.Tevens is het vroegere oudland weer in ere hersteld. Het bedje is gespreid voor weidevogels en zoutminnende planten. Na de afgraving is het gebied grotendeels met het van nature niet in Nederland voorkomende Italiaans raai- gras ingezaaid om overlast van een ruigtefase met veel akkerdistels te voorkomen. Dit gras is niet wintervast, zodat spoedige vervanging door van nature hier voor komende grassen en andere hogere planten verwacht wordt. Overigens werd bij voorafgaand onderzoek een grote populatie esdoornganzevoet ontdekt. Hoewel deze plantensoort niet beschermd is, staat hij wel op de rode lijst en is landelijk en provinciaal zeer zeldzaam. Bij de inrichting is er rekening mee gehouden door twee natuurakkertjes aan te leggen, omdat de soort zich bij voorkeur op bewerkte grond vestigt. De twee akkertjes passen bovendien goed bij het historische kleinscha lige agrarische karakter van het gebied. Naar verwach ting zullen ook andere akkerkruiden en vogels van de natuurakkers profiteren. Het beheer wordt de komende tijd geoptimaliseerd voor weidevogels, zilte vegetaties en akkernatuur. Voor begrazing wordt een beperkt aantal runderen ingezet. Daarnaast wordt een hooiland aangelegd als opgroei- gebied voor jonge weidevogels. HZL zal de komende jaren de ontwikkeling van het gebied intensief volgen en het beheer optimaliseren. Pepijn Calle

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 32