UITBREIDING WANDELROUTE OP DE WALLEN VAN AARDENBURG SCHENKINGEN lengebied en de uitbreiding van de wandelroute is mede mogelijk gemaakt door een bijdrage van de Nationale Postcode Loterij. Foto Het oostelijke deel van de Noordwal zoals het er tot voor kort uitzag, en een beeld van het wandelpad zoals het er over enkele jaren zal uitzien. (F. Schenk) De vestingwallen van Aardenburg hebben een grote cultuurhistorische waarde, maar zijn ook landschappelijk en door hun natuurwaarden van grote betekenis. Het is een leefgebied van de zeld zame boomkikker en kamsalamander. Stichting Het Zeeuwse Landschap probeert deze gebieden zoveel mogelijk beleefbaar te maken voor het publiek. Aan de westzijde van de Noordstraat is het gebied in 1999 al grotendeels ingericht met stru weel en bomen. In 2010 zijn de contouren van de ravelijngracht weer teruggebracht. Het afgelopen jaar zijn twee cruciale percelen aan de oostzijde van de Noordstraat aangekocht. Hierdoor kan een belangrijk deelgebied van de wallen de komende jaren verder worden ingericht. De afgelopen maan den is er hard gewerkt: de bomen op het oostelijke deel van de Noordwal zijn gerooid, oude rasters vervangen en struweelhagen, eiken en enkele no tenbomen zijn aangeplant. Als de omstandigheden het toelaten zal de sterk verlande gracht aan de oostzijde dit najaar worden uitgebaggerd. Fred Schenk Het Zeeuwse Landschap is bijzonder content met de schenkingen die zij met enige regelmaat ont vangt. In deze tijden, waarin de natuursector hard getroffen wordt door bezuinigingen, is dit een aangename aanvulling om herstel en onderhoud van natuurgebieden in Zeeland te kunnen blijven realiseren. In het kader van duurzaam ondernemen koos het bedrijf Eastman uit Middelburg ervoor geen kerstkaarten te versturen en het uitgespaarde bedrag te schenken aan onze stichting. We kregen 700 bijgestort. Een meneer uit De Bilt liet ruim 2.000 na voor het werk van Het Zeeuwse Land schap. Een echtpaar uit Middelburg schonk 550, ontvangen ter gelegenheid van hun 50-ja- rig huwelijk in plaats van reguliere kado's. En op vergelijkbare wijze ontving Het Zeeuwse Landschap €1.650 van een echtpaar uit Axel voor hun 40-jarig huwelijksjubileum. In overleg met de schenkers zijn passende bestemmingen voor hun schenkingen gekozen. Speelt u ook met het idee een schenking te doen, dan is Het Zeeuwse Landschap uiteraard graag bereid hierin met u mee te denken. Carolien van de Kreeke-Abrahamse De Wallen van Aardenburg zijn momenteel al een aantrekkelijk wandelgebied. Op het westelijke deel van de Noordwal verbindt een schelpenpad de Draaibrugseweg met de Noordstraat. Verderop is ook een schelpenpad door de middeleeuwse stad, tussen de Vleeshouwerstraat en de Herenweg, het "Driebekje". Het tussenliggende wallengebied is echter niet ontsloten, zodat de wandelpaden nu al leen als geïsoleerde 'ommetjes' in gebruik zijn. Van uit de bevolking van Aardenburg bestaat al lange tijd een wens om de noordelijke wallen, vanuit de Noordstraat met het "Driebekje" in de oostelijke oude stad te verbinden. Door de aanleg van een eenvoudig natuurpad over het oostelijk deel van de Noordwal, gaat deze wens in vervulling. Aanvullend worden een eenvoudige bewegwijze ring en klaphekjes geplaatst. De hekjes verschaffen de bezoekers toegang tot het gebied waar in de zomermaanden ook runderen grazen. In april vindt de opening plaats en kunnen mensen de nieuwe route bewandelen. De omvorming van dit wal- Foto Verlande Ravelijn gracht (F. Schenk) ZEEUWS

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 33