Aantal broedgevallen en uitgevlogen jongen Foto Een boomholte is de natuurlijke broed plaats voor een steenuil. Daarnaast een beeld van de Hoeve Brunswijk in Nieuwdorp, waarde steenuil zich op zijn plaats voelt. (C. Jacobusse en P. Boelée) Tot na de Tweede Wereldoorlog was de steenuil in Zeeland een alledaagse verschijning. In Zeeuws- Vlaanderen is dat met jaarlijks honderden broedpa- ren nog steeds zo. Maar in de rest van Zeeland zijn steenuilen schaars, zelfs in ons tweede bolwerk: de Zak van Zuid-Beveland. Rond 1950 begon de steen uil in Zuid-Beveland terrein te verliezen. Modernise ring van de landbouw en schaalvergroting van het platteland waren nadelig voor de soort. Veel slacht offers vielen ook door vergiften als DDT en Parathion. De uitzonderlijk strenge winter van 1962/1963 be tekende op veel plaatsen de genadeslag voor deze wintergevoelige soort en op Zuid-Beveland stond de steenuil jarenlang op de rand van uitsterven. geschikte kasten die in al bekende of ogenschijn lijk geschikte gebieden geplaatst werden. Er vond echter vrijwel geen systematische controle van de nestkasten plaats, zodat de effectiviteit ervan niet duidelijk was. In 2007 kreeg het Bureau Natuurbelevenis van de tweede auteur opdracht van de Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) een project voor het behoud van de steenuil op Zuid-Beveland en Wal cheren uit te voeren, en zo mogelijk een uitbreiding van deze rode lijstsoort te realiseren. De verwachting was dat controle van de nestkasten, het gericht plaatsen van nieuwe kasten en last but not least het 80 70 60 50 40 30 20 10 0 broedgevallen jongen 2007 2008 2009 2010 2011 Figuur 1 Aantal in nestkasten broedende en uitgevlo gen jonge steenuilen in de Zak van Zuid-Beve land vanaf 2007. Foto Een steenuil in karakteristieke pose. (C. Jacobusse) Vanaf de jaren zeventig trad licht herstel op en zo'n tien jaar geleden werden jaarlijks ruim 35 broedpa- ren geteld. Dat tellen gebeurde door vrijwilligers, met behulp van zichtwaarnemingen en het afspelen van het geluid van de steenuil op een cassettere corder of cd-speler. De aanwezigheid van de vogel kan dan makkelijk worden vastgesteld doordat de vogels reageren op hun eigen geluid. Om de steenuil de helpende hand te bieden waren her en der op Noord- en Zuid-Beveland zo'n 125 steenuilenkasten geplaatst. Het ging om speciaal voor de steenuil onderhouden van contacten met de eigenaren van gronden waar steenuilen broedden, zouden helpen de steenuil voor Zuid-Beveland te behouden. Daar bij werden de kasten ook onderhouden en werden kapotte kasten vervangen. Bij de eerste controleronde, in het broedseizoen van 2007 werden in 7 nestkasten broedende steen uilen aangetroffen en daaruit werden 23 jongen geringd. Er werd intensief naar bezette territoria gespeurd en dat resulteerde in een totaaltelling van ZEEUWS -12 -LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 12