Zeekraai Wannes en Keetje zijn in de supermarkt. Ze mogen kiezen welke groente ze willen eten, van avond.'Witlof!'zegt Keetje.'Nee, worteltjes'wil Wannes. Dan zien ze, naast de worteltjes, een groente die ze niet kennen. Het ligt in een bak. Het zijn een soort dunne, groene steeltjes. Het lijkt wel of zo'n steeltje bestaat uit aan elkaar geplakte stukjes/Zeekraal'leest Wannes. Ja, die naam vindt hij goed passen. Want de steeltjes lijken wel een soort snoer van lange kralen. Ze mogen er een beetje van kopen. Thuis gaan ze ermee aan de slag in de keuken. Op internet hebben ze een recept gevonden. Dan komt het moment dat ze het gaan proe ven.'Heerlijk!'roept Wannes. Maar Keetje vindt het niet zo lekker.... Ze vindt het te zout! Tekst: Carolien van de Kreeke - Abrahamse Illustraties: Herman Nauta, www.hermannauta.nl Een paar dagen later gaan ze op pad, zeekraal zoeken! Het staat vaak aan de rand van zout of half- zout (brak) water. Bijvoorbeeld bij de Inlagen van Noord-Beveland, Yerseke Moer of het Verdronken Land van Saeftinghe. Zeekraal staat vaak op de overgang tussen land en water, met z'n wortels in de modder. Als het vloed wordt, stroomt er zout water over de zeekraal, maar als het regent krijgt het zoet water over zich heen. 'Wat een stoere bikkel is zo'n zeekraal'vindt Wannes. Wannes en Keetje zijn dat ook wel, vind je niet? Zeekraal wordt ook wel 'zouterik' genoemd, omdat ie zo goed tegen een zoute leefomgeving kan. Doordat de plant uit aparte delen bestaat, kan hij tegen zout. Zeekraal is een pionier, een plant die als eerste ergens kan groeien. Zeekraal is vaak een van de eerste soorten planten die groeien op slikken in de overgangszone van zee en land. Na zeekraal volgen andere soorten waardoor een schor ontstaat. ZEEUWS -20-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 24