i NIEUWS www.terramaris.nl info@terramaris.nl Duinvlietweg 6,4356 ND Oostkapelle Tel 0118-582620 Openingstijden Mei t/m oktober: dagelijks van 10 tot 17 uur; november t/m april: woensdag t/m vrijdag van 12 tot 16 uur; zaterdag en zondag van 12 tot 17 uur (tijdens deze periode in de Nederlandse schoolvakanties dagelijks van 12 tot 17 uur). Donateurs van stichting Het Zeeuwse Landschap kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. Terra Maris is onderdeel van stichting Het Zeeuwse Landschap. Uiteraard is er deze zomer weer vier keer een Middeleeuws Festijn met spelen en spijzen! Op dinsdag 24/7,31/7, 7/8 en 14/8 kun je de Middeleeuwen beleven rondom het mottekasteel in de landschapstuin van Terra Maris. Geniet van de demonstratie schapen drijven om 16u30 en om 18u00 en de middeleeuwse spijzen in een herbergachtige sfeer met muziek, gebraad en kookpotten met soep. Kinderen kunnen hun eigen brood bakken en volop spelletjes uit die tijd spelen: hoepelen, botvangen, pijl en boogschieten en nog veel meer. De vaders en moeders mogen laten zien wie het hardst kan touwtrekken, het snelst met de boomschijven het parcours aflegt zonder eraf te vallen of de meeste kegels met de platte schijven weet om te gooien... De kwakzalver heeft wonderlijke middeltjes gemaakt, de visser vangt van alles behalve vis en de potsenmaker maakt. En zou er dit jaar een kasteelheer of kasteelvrouwe zijn? Nog meer redenen om deze zomer naarTerra Maris te komen? Bekijk het activiteitenoverzicht op www. terramaris.nl en graag tot ziens! Carolien Schaap, medewerker educatie en exposities Wolven werden vroeger (en ook nu soms nog) als een gevaar voor de mens en zijn bezittingen gezien. Mede hierdoor is dit dier in ons land en veel landen rondom ons uitgeroeid en herinneren alleen plaatsnamen als bijvoorbeeld Wolfheze (wolvenbos) nog aan het voorkomen van dit dier. Ook in plantennamen kom je de wolf nog wel eens tegen. Soms verwijst een dergelijke naam naar het uiterlijk van de plant, zoals bij wolfspoot, waarvan de vorm van de bladeren lijkt op de prent van een wolf, of naar een eigenschap van de plant, zoals bij de hop (Humulus lupulus), waarvan de Latijnse soortnaam lupulus (lupus wolf) verwijst naar de eigenschap van deze plant om anderen te onderdrukken. Vaak ook verwijst wolf in een plantennaam naar een gevaarlijke eigenschap van een plant. Zo is wolfskers een plant met zeer giftige bessen en is wolfsmelk een plant waarvan het sap giftig is. Vrijwel overal in Zeeland kun je wolfsmelk tegenkomen. Dit plantengeslacht kent vele soorten, die in allerlei verschillende terreinen groeien. Allemaal hebben ze de kenmerkende groen/gele bloeiwijze en een fijn bebladerde stengel. Maar ook bevatten ze allemaal het giftige witte plantensap. Nu zal het niet zo snel voorkomen dat u in contact komt met het sap van een zeewolfsmelk, die in de buitenste duinen groeit, of met sap van de zeldzame kleine wolfsmelk, die op weinig bemeste, kalkrijke akkertjes groeit, maar de kans dat u een keer met tuinwolfsmelk of kroontjeskruid in aanraking komt, is al wat groter. Deze twee wilde planten groeien graag in onze (moes) tuinen; ze houden wel van grond waarin gerommeld wordt. En indien u graag met de handen het onkruid uit de tuin verwijdert, kan het wel eens voorkomen dat u per ongeluk met het witte sap in aanraking komt en lelijk zwerende blaren oploopt, die ook lang zichtbaar blijven. Maar behalve giftig zijn de wolfsmelken ook erg mooi. Kroontjeskruid (Euphorbia heiioscopia) heeft niet voor niets zo'n mooie naam en met z'n mooie kroontje volgt deze zonnekijker (helios zon, skopein kijken) mooi het zonlicht. Ook zijn er verschillende soorten wolfsmelk als tuinplant verkrijgbaar, omdat ze zo mooi zijn. Maar..het blijft een beetje oppassen met deze wolven in schaapskleren. Erik Speksnijder is beheerder van de landschapstuin van Terra Maris Tuinwolfsmelk. E. Speksnijder) ZEEUWS -23-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 27