in't kort LANDSCHAP HISTORIE KRUISDIJKSCHANS ONTRA FELD BIJ DE RESTAURATIE wegens oorlogsdreiging vanuit Frankrijk, maar in 1673 was die dreiging al weer geweken. Een volgende bedreiging vanuit het zuiden voor de Republiek der Verenigde Nederlanden ontstond eind 17e eeuw, bij de aanloop naar de oorlog om de Spaanse troon, waarop de Franse koning Lodewijk XIV aasde. In 1698 gaf de Raad van State de be roemde vestingbouwer Menno baron Van Coehoorn opdracht onder andere de Kruisdijkschans grondig te renoveren. Uit die tijd dateren waarschijnlijk de huidige muren van de eerste verdieping van de verdedigingstoren, inclusief de vier schietopeningen. Daarna hebben er geen militaire verbouwingen meer plaatsgevon den. In 1762 verloor de schans zijn militaire functie verkocht de Raad van State hem aan de familie Hen- nequin. Deze familie heeft de schans deels geslecht, en omgevormd tot een buitenplaats. De landhuisperiode van de Kruisdijkschans duurde tot 1920. Daarna werd het een boerderij. De boerde rijperiode heeft tot 1995 geduurd, waarna het woon huis in verval raakte. Het historische gebouw wordt thans gerestaureerd en verbouwd tot een woonhuis. Vooraf is hierover afgestemd met de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed, de provincie en de gemeente. Bij De Kruisdijkschans, gelegen tussen Sluis en Aarden burg, bestaat deels uit de restanten van een 17e eeuw- se verdedigingstoren. Deze redoutetoren is nader hand omgevormd tot woonhuis. Vanaf eind vorig jaar wordt dit vervallen huis in opdracht van Het Zeeuwse Landschap gerestaureerd.Tijdens de herstelwerken bleek dat een groter deel van het gebouw ouder is dan eerst werd aangenomen. Met name de ontdekte schietopeningen in de muren van de bovenbouw, en de overdreven zware balken van de zolder, wijzen op een oorlogsverleden van dit deel van het gebouw.Tot voor kort werd aangenomen dat alleen de klooster moppen onderbouw van de verdedigingstoren nog was zoals oorspronkelijk gebouwd aan het eind van deTachtigjarige Oorlog. De bovenbouw, gebouwd met IJsselstenen, zou dan herbouwd zijn in de tweede helft van de 18e eeuw, toen de gevechtstoren werd omgevormd tot klein landhuis. De historische waarde van de Kruisdijk schans was al groot, omdat gebouwde overblijfselen in verdedigingswerken van de Staats-Spaanse Linies in (Zeeuws-)Vlaanderen zeldzaam zijn, maar is met de nieuwe bouwkundige ontdekkingen nog groter geworden. Foto's De schietgaten doen vermoeden dat dit deel van Kruisdijkschans uit de 17e eeuw stamt. (F. Schenk) Aangevuld met informatie uit de archieven over de Staats-Spaanse Linies kunnen we nu de historie van de Kruisdijkschans als volgt samenvatten: In 1640 liet de Raad van State de Kruisdijkschans bouwen, ter beheersing van de nabij gelegen Stiershoek- kreek en Sint Pieterdijk, waarlangs Spaanse troepen Aardenburg of Sluis zouden kunnen bereiken. In de tweede helft van de 17e eeuw was er een lange vre- desperiode. Fortificaties als Kruisdijkschans stonden jarenlang leeg en raakten in verval. In 1670 gaf de Raad van State opdracht de schans op te knappen de verbouwing worden de historische kenmerken van zowel de gevechtstoren- als de landhuisfase zoveel mogelijk hersteld, inclusief de recent ontdekte schietopeningen. Na de restauratie van het huis zal het overige, groene, deel van de Kruisdijkschans her steld en heringericht worden en openbaar toeganke lijk zijn. Naar verwachting vindt de opening plaats in het voorjaar van 2013. In de boerenschuur ter plaatse komt een eenvoudig infopunt. Gert-Jan Buth ZEEUWS -24-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 28