In 2010 won stichting het Zeeuwse Landschap het toen net door de Nationale Postcodeloterij ingestelde droomfonds voor innovatieve projecten. Voor de realisatie van het project Kustlaboratorium kregen we een bedrag van zes en een kwart miljoen euro. Fantastisch natuurlijk, maar ook een stevige opgave. (NOG) ONZICHTBAAR WERK Een project als Kustlaboratorium is niet één, twee, drie gerealiseerd. Het duurt zeker nog wel een paar jaar voor het er kant en klaar ligt. Maar achter de schermen wordt er al hard aan gewerkt. Wat is er zoal gebeurd in de afge lopen twee jaar? Ikzet een paar hoofdzaken op een rij. Cruciaal was natuurlijk de grondverwerving. Net binnen de periode van één jaar na de toekenning van de prijs, lukte het met de onmisbare steun en medewerking MORELE STEUN KENNISVRAGEN KUSTLABORATORIUM. door Marten Hemminga 5 J'i: Foto Beeld van de toekomstige locatie van het kustlaboratorium. (C. Jacobusse) Figuur Situatieschets van de omgeving met het plangebied direct westelijk van het haventje van Burghsluis. Kustlaboratorium beoogt aan te tonen dat zoute bin- nendijkse aquacultuur harmonieus kan samengaan met een ecologisch en recreatief waardevol landschap. Ecologie en economie met elkaar in balans dus. Binnen- dijkse aquacultuur is de laatste jaren in Zeeland flink in ontwikkeling. Maar voor liefhebbers van het landschap (en wie is dat eigenlijk niet?) is natuurlijk de vraag of deze bedrijfsmatige activiteit bij een grootschalige verbrei ding het Zeeuwse binnendijkse landschap niet gaat be derven. Kustlaboratorium moet een voorbeeld worden van hoe aquacultuur op een mooie manier kan worden ingepast in het binnendijkse Zeeuwse polderland. van de provincie Zeeland en de Dienst Landelijk Gebied (DLG) om ruim 45 ha grond te verwerven bij Burghsluis op Schouwen-Duiveland. Kort geleden werd nog een laatste stukje gekocht, zodat nu een gebied van 50 ha in principe beschikbaar is. Het bijgevoegde kaartje toont de precieze locatie van de grond. Na de aankoop van het leeuwendeel van de grond, begin 2011, heeft Het Zeeuwse Landschap een repre sentatieve enquête onder de Zeeuwse bevolking laten uitvoeren. Daaruit bleek dat 79% van de Zeeuwen de combinatie van aquacultuur met de realisatie van een aantrekkelijk landschap een prima idee vond; slechts 3% zag het niet zitten. Dat was een mooie stimulans om verder te gaan. Met de grondaankoop brak een nieuwe fase aan die tot de dag van vandaag doorloopt: een onderzoeksfase die antwoord moet geven op allerlei praktische vragen. Zo ZEEUWS - 6-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 6