BESTUURLIJKE STEUN EISEN EN AMBITIES VOOR HET ONTWERP KOSt^f hebben het onderzoeksinstituut Deltares en de Hoge school Zeeland maandenlang veldmetingen uitgevoerd om een computermodel te ontwikkelen dat de grond waterstromen binnen het projectgebied beschrijft. Met dit model wordt het mogelijk ontwerpen, die bijvoor beeld verschillen qua diepte en/of locatie van de aqua- cultuurbassins, te onderzoeken. Centraal daarbij staat de vraag of de kweekbassins met zout water invloed hebben op de omliggende zoete landbouwgronden, want dat moet hoe dan ook voorkomen worden. Een ander onderzoek, uitgevoerd door de Hogeschool Zeeland, richtte zich op de kwaliteit van het zoute grondwater in het projectgebied. Voordat je dat kunt gebruiken in kweekbassins moetje natuurlijk weten of je kweekdieren er goed in gedijen. Er bleek een verschil te bestaan tussen water op 45 en 22 meter diepte gewon nen was. Parallel onderzocht Grontmij de mogelijkheid om tijdens hoogwater Oosterscheldewater via een buisleiding naar de bassins te brengen. Onderzoekers van de Wageningen Universiteit bepaalden ten slotte de optimale vorm van de nog aan te leggen kweekbassins. Naast al die technische onderzoeken was het minstens zo belangrijk dat het College van B&W van de gemeente Schouwen-Duiveland begin dit jaar besloot in principe medewerking te willen verlenen aan de wijziging van het bestemmingsplan voor het gebied. Dat was een for meel belangrijke eerste stap richting aanpassing van het bestemmingsplan. De gemeente heeft daarbij aange geven welke aspecten nog opgehelderd of onderzocht moeten worden om een definitief wijzigingsverzoek in behandeling te kunnen nemen. Inmiddels zijn er ook samenkomsten georganiseerd met de direct-omwonenden, waarbij drie aandachtpunten naar voren kwamen: soepele verkeersontsluiting, geen hoge dijklichamen en een goede toegankelijkheid van het gebied. In het najaar van 2011 heeft ook een eerste overleg met geïnteresseerde ondernemers plaatsgevon den. De deelnemers waren positief over het plan Kustlabora- torium, maar hadden veel inhoudelijke vragen. Die vra gen spitsten zich met name toe op technische aspecten van de aquacultuurbassins. Ook de samenwerking van verschillende ondernemers op dezelfde locatie is een punt van aandacht. Zowel met de bewoners als met de ondernemers is afgesproken in de eerste helft van dit jaar vervolgbijeenkomsten te organiseren. We staan nu voor een belangrijk moment. Rond de tijd dat dit tijdschriftnummer uitkomt, zal een ingenieursbu reau opdracht krijgen alle informatie bijeen te brengen die nodig is om een aanvraag voor wijziging van het bestemmingsplan bij de gemeente in te kunnen dienen. Daar hoort ook een definitief ontwerp van het gebied bij. En dat is natuurlijk de echte hoofdzaak voor onze stichting. Een cruciaal onderwerp dus waar we bovenop zullen zitten. Uit dit ontwerp zal moeten blijken dat binnendijkse aquacultuur en mooi landschap elkaar niet hoeven uit te sluiten. Als het lukt wordt Burghsluis een voorbeeld dat navolging verdient. Dr. MA Hemminga is directeur van stichting Het Zeeuwse Landschap Cartoon gemaakt door Danker-Jan Oreei en eerder geplaatst in het periodiek Tijdingen van de provincie Zeeland. Ach So, dus dit is nou dat kustlahorottonunï'. Wmhbar hoelcau 'iU. natode correlatie van par&troptn sbe&f aderen f Pte. UmLmn r ZEEUWS -7-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 7