Inlagen zijn vanuit menselijk perspectief vooral waardeloze stukjes grond. Je kunt er geen renderende gewassen op verbouwen en ook voor beweiding kwalificeren ze zich matig. Maar waar de mens wegblijft, floreert vaak de natuur. De inlagen van Hoofdplaat hebben zo een reputatie door de aanwezige orchideeën. Maar welke soorten komen er voor, en kun je hun biotoop uitbreiden? GROEN KNOLORCHIS bloempjes. Van dichtbij zien we een ingenieus en prachtig ontwerp, maar van een afstand vallen ze nauwelijks op. De kleur van de bloem zorgt voor perfecte camouflage. Niet veel later openen rietorchis en vleeskleurige orchis hun winkeltje. Zij bezitten een meer com merciële inslag; hun koopwaar mag gezien wor den. De lichtroze tot paarse bloeiwijzen steken fel aftegen de overige vegetatie. Ze voldoen aan het beeld dat de meeste mensen hebben van orchi deeën. Omdat beide soorten nauw verwant zijn aan elkaar is het onderscheid lastig te maken. De verschillen schuilen in de details. Naast een iets an dere vorm van de lip (een onderdeel van de bloem) is de lengte van de twee bovenste stengelbladeren een belangrijk onderscheidend kenmerk. Bij de vleeskleurige orchis reiken deze tot aan of soms voorbij de bloeiwijze, terwijl de rietorchis in volle bloei boven zijn stengelbladeren uitsteekt. Vaak zijn ook de vleeskleurige bloemen een aanwijzing, maar kleur is in de meeste gevallen geen doorslag gevend bewijs. De vleeskleurige orchis kan name lijk ook donkerpaars bloeien. dicht op elkaar. Van daaruit verschijnen de losse bloemtrossen die bestaan uit witte, sterk paars dooraderde bloembladen en een opvallend forse helderwitte onderlip die aan de rand wat fromme lig oogt. Net iets eerder dan de moeraswespennorchis ontluikt de groenknolorchis zijn bloemen. Een beperkt aantal kleine roomwitte bloemen siert de plant. Niet zelden gaat het maar om één enkel bloempje per plant. Wat opvalt is dat de bloem- Als het uitbundige paars langzaam maar zeker is gedoofd, staat de zomer op het punt van be ginnen. Het tijdperk van de twee witbloeiende orchideeën breekt aan. De meest opvallende is de moeraswespenorchis. Dankzij ondergronds sterk vertakkende wortelstokken staan er vele spruiten ZEEUWS J - LANDSCHAP steel vaak een halve slag is gedraaid, waardoor de lip naar boven wijst. De groenknolorchis is van de vijf orchideeën de meest zeldzame en daarmee de lokale bijzonderheid. Om de ontwikkeling van de populatie groenknollen te volgen wordt jaarlijks in de bloeitijd het aantal exemplaren geteld. Door zijn beperkte omvang en, ook weer, zijn weinig opval lende bloemen, is het opsporen van de groenk nolorchis een lastige klus. Toch is het voornamelijk een andere plant die het oog van de teller parten speelt. De boosdoener is addertong, een atypisch Foto Nog een moeras wespenorchis, nu van zeer nabij. (C. Jacobusse) Foto links Moeras wespenorchis. (C. Jacobusse)

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 9