NATUUR OOK VOOR MENSEN REPUTATIE Foto Vogelaars in actie in de beginjaren van NeeltjeJans. (T. Sluijter) Foto Pagode bij de infotuin. (T. Sluijter) gane natuurwaarden weer terug te krijgen; herstel van de gouden rand van de Oosterschelde. Plan Ture luur is geboren. En Neeltje Jans is er onderdeel van. Twee slufters, een duingebied met kopjesduinen en uitblazingskommen, een broedvogeleiland en een inlaag. Je zou het zomaar kunnen realiseren; een man-made oerlandschap van ruim 100 hectare. De Zeeuwse Milieufederatie zet het om in een offici eel plan met bijbehorende projectbeschrijving en begroting. En waarachtig! De provincie schat het op waarde en maakt er geld voor vrij. Met op de andere schaal publiekstrekker Delta-Expo (nu Deltapark Neeltje Jans), zorgt het natuurgebied daarmee voor evenwicht op het eiland. Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap beheren samen het natuurgebied op Neeltje Jans. Het is vooral volgen van de ontwikkelingen. Welke planten en dieren vestigen zich? De pioniers helmgras en duindoorn effenen het pad voor andere soorten. Wil- genstokken, restanten van windremmers, lopen uit en vormen lage bomen. Uiteraard worden wandelpaden en enkele uitkijkpunten aangelegd. Een oosterse ver rassing in een oerlandschap is de kleurrijke pagode, ontworpen door stedenbouwkundige Ashok Bhalotra. Met de instelling van de Oosterschelde als grootste Nationale Park,tien jaar geleden, komt ook geld vrij voor voorlichting. Boeiende excursies, ontdekkings tochten voor kinderen en uitleg tijdens vaartochten bijvoorbeeld. Getijden poeltjes worden aangelegd in het voormalige bouwdok. De boeiende onderwater wereld is daar onder handbereik. En voor wie'indoor' informatie wil opdoen is in het ir. J.W.Topshuis een onbemand natuurinformatiepunt ingericht. 3-LANDSCHAP Neeltje Jans geniet faam onder natuurminners. Er broeden duizenden zeevogels. Kleine mantelmeeuw, zilvermeeuw, stormmeeuw, scholekster en de kwetsba re strandplevier en dwergstern bijvoorbeeld. Het is ook een prima locatie om zeevogels te kijken die bij storm naar de kust verwaaien. Tijdens de najaarstrek van landvogels is het smullen van de aantallen, maar ook van de zeldzaamheden. En planten als zeekool, gele hoornpapaver en strandbiet, om maar eens een paar zeldzaamheden van het zilte milieu te noemen; ze groeien er jaarlijks. Maar Neeltje Jans is meer dan natuur, het is een kruispunt van tech niek, cultuur en natuur en een begrip. Meer dan tien miljoen mensen uit binnen- en buitenland bezochten de stormvloedkering. Maar laten we niet vergeten; het is slechts een middel. Een instrument om de topnatuur van de Oosterschelde en haar gouden rand te koesteren. Deltanatuurzit wereldwijd behoorlijk in de verdrukking. Een welvarend land als Nederland heeft simpelweg de plicht die kust- natuur te behouden. Samen met u ben ik benieuwd hoe wij deze verantwoordelijkheid blijven invullen. TJ.C. Sluijter was voorlichter Deltawerken (i 979-2008) en is nu boswachter van Natuurmonumenten

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 13