AANDACHTSPUNTEN informatief netwerk. Zij adviseren bezoekers over geschikte wandelroutes, mooie fietstochten, of de beste plekken om bijvoorbeeld vogels te kijken. Uiteraard waakt het NPO ervoor dat de schoonheid en de bijzondere eigenschappen van het gebied niet lijden onder de toestroom van bezoekers naar het gebied. Het idee is dat door inwoners en toeristen te wijzen op de bijzondere natuur van de Oosterschelde en de kwetsbaarheid ervan, zij begrip krijgen voor be perkende maatregelen. Wie tijdens een vaartocht ge niet van de vogels en zeehonden op de platen en van de gids hoort hoe belangrijk de rust op de zandplaten is om te foerageren of rusten, die zal die rust daar nadien niet snel meer verstoren. Het toegenomen besef werkt vervolgens sociale controle in de hand. In de praktijk worden zeehonden en bruinvissen steeds vaker met rust gelaten. En gaat het toch eens mis, dan worden toezichthouders vaker geïnformeerd. Eenzelfde betrokkenheid wordt nagestreefd voor de meest zichtbare bewoners van de Oosterschelde, de vele tienduizenden vogels. Er is nog wel een weg te gaan voordat het grote publiek de rust van de vogels met dezelfde vanzelfsprekendheid respecteert als die van de zeehonden. Maar de vogels hebben dat min stens even hard nodig! Voor het NPO en de terreinbe heerders een belangrijk punt om in de komende jaren in te investeren. Verder is het van belang dat beleids makers en publiek beseffen dat de opvangcapaciteit van de Oosterschelde (net als van ieder natuurgebied) zijn grenzen kent. Grenzen waar we soms dichtbij ko men. Met de regelmaat van een klok komen nieuwe initiatieven bovendrijven. Gelukkig is daarvoor vooraf een zorgvuldige toetsing vereist. Maar het is zaak waakzaam te blijven, want als er te verdienen valt gaan ontwikkelingen hoofdzakelijk één kant op: meer en meer en meer. De waarden van de Oosterschelde zijn zó kwetsbaar dat het meer in de rede ligt te on derzoeken of een jachthaven niet beter verkleind kan worden dan om een haalbaarheidsstudie te initiëren voor de uitbreiding ervan. C. Jacobusse is hoofd ecologie en kwaliteitszorg van stichting Het Zeeuwse Landschap; l/l/. Jacobusse is coör dinator van het Nationaal Park Oosterschelde ZEEUWS -1

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 19