DE OOSTERSCHELDE GRIJS EN GRAUW? Een mooie zomerse dag trekt vaak drommen duikers uit binnen- en buitenland naar de randen van de Oosterschelde. Er is daar kennelijk iets bijzonders te zien. Een ervaringsdeskundige doet er verslag van. BIODIVERS MAAND NA MAAND, JAAR NA JAAR Veel liefhebbers van de onderwaterwereld blijven geboeid door onze eigen Oosterschelde, al hebben ze vaak heel wat van de wereld gezien. Eén van de verklaringen daarvoor is dat de Oosterschelde iets heeft wat koraalriffen niet hebben, nl. de wisseling van seizoenen. In de winter leggen verscheidene broed- verzorgende vissen hun eitjes. De zeedonderpad valt je duikbril of je camera aan als je te dicht bij het legsel komt. In het voorjaar verschijnen de zeekatten en vele soorten kleurrijke naaktslakken. Zomergasten zijn de zeepaardjes en de vele jonge visjes. Met de herfst komen de poliepen weer tevoorschijn. En ieder jaar is het weer net even anders. Na een strenge winter of in een koele zomer lijkt de onderwaterwereld een metamorfose te ondergaan. Ook in de loop der jaren vinden er veranderingen plaats. De plaatsing van de stormvloedkering werkt nog steeds na. Door klimaat verandering rukken zuidelijke soorten op naar Neder land. In de tien jaar dat het Nationale Park bestaat is er al heel wat veranderd. Foto links Zeekat (Sepia officinalis) met gevangen krab, Goesse Sas. (M. Faasse) Foto rechts Twee groene wierslakken (Elysia viridis). (M. Faasse) door Marco Faasse Je hebt van die dagen dat er modderwater door de Oosterschelde lijkt te stromen. Opgeklopt door een stevige storm en aangelengd met polderwater uit de gemalen lijkt het Nationaal Park geen oord met een ge varieerd en kleurrijk onderwaterleven. Maar de drukte op een zomerse weekenddag langs suggereert dat er onder water toch meer te zien is dan grijs en grauw. Dure uitrustingen, lange reizen en vooral ook het gesjouw met zware spullen, de duikers hebben er wat voor over. Wat is er dan zo bijzonder aan het onderwa terleven in de Oosterschelde? Een eerste reden voor de aantrekkingskracht van de Oosterschelde is de aanwezigheid van meer dan dui zend soorten wieren en dieren onder de waterlijn. Niet allemaal flitsend gekleurd, maar niet voor niets wordt het volgende wereldkampioenschap onderwaterfo tografie (in 2015) in Nederland gehouden. Foto's uit de Oosterschelde gaan via het internet de hele wereld over en maken kennelijk indruk. Buitenlanders zijn jaloers op onze zeekatten, of sepia's, die in het voorjaar in de Oosterschelde komen paren en eitjes afzetten. Al lerlei bijzondere ontmoetingen zijn mogelijk. Niemand wist bijvoorbeeld dat in de Oosterschelde zeepaardjes voorkomen, tot mensen onder water gingen kijken. Het onderwaterlandschap, gestoffeerd met allerlei vastzittend leven, is op zich al de moeite waard. Op diverse plaatsen is de dijkvoet in de diepte zo kleur rijk dat de omgeving tropisch aandoet. Het is niet verwonderlijk dat het Nationale Park, als hart van een groen-blauwe oase tussen dichtbevolkte haven- en industriegebieden, mensen aantrekt die een heel direct contact met de natuur zoeken. Ze willen zich letterlijk onderdompelen, zich laten verrassen en zich vergapen. ZEEUWS -16-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 20