KUNSTMATIGE ROTSKUSTEN SOLAR SNAIL In de Oosterschelde is allerlei onderzoek verricht naar het onderwaterleven, maar dat betekent niet dat de biologische rijkdom helemaal in kaart is gebracht. Zo'n divers systeem is ook moeilijk in zijn geheel te kennen. Zeker speciale habitats zoals diepere schelpenbodems en gruisstrandjes, blijken allerlei verrassingen in petto te hebben. Een belangrijke sleutel tot het behoud van de biodiversiteit is de conservering van een palet aan dit soort habitats. Veel van het leven dat duikers naar de Oosterschelde lokt, speelt zich af bij de verharde dijken, de zoge naamde kunstmatige rotskusten. Het woord "kunst matig" betekent niet dat deze flora en fauna hier eigenlijk niet thuishoort. In een natuurlijk estuarium vinden deze levensgemeenschappen ondergrond op oesterbanken, lege schelpen, boomstammen en dergelijke. Maar natuurlijke oesterbanken zijn lang geleden weggevisten boomstammen komen tegen woordig nog zelden in het water terecht. Nu hebben we stenen dijken en Japanse oesters. Zand- en slib- bodems kunnen ook zeer veel leven herbergen, zij het dat dat leven vaak wat minder kleurrijk is en zich voor een deel aan het oog onttrekt. Is de Oosterschelde alleen maar interessant om rond te kijken en foto's te maken? Nee, het watersysteem le vert ook een belangrijke bijdrage aan de biodiversiteit van Nederland. Veel organismen komen elders niet voor of behoren tot heel bijzondere groepen. leder jaar worden weer nieuwe soorten ontdekt, die voorheen onbekend waren voor ons land. Soorten die tussen de biologische rijkdom nooit eerder zijn opge vallen en exotische soorten, die uit andere oorden van de wereld hier zijn terechtgekomen. Onlangs vonden we een kokerworm uit wie weet welk exotisch oord, die eruit springt door zijn opvallend blauwpaarsachti- ge kleur. Onze eigen dieren en wieren zijn niet minder bijzonder. De groene wierslak is een naaktslak die het bladgroen uit zijn voedsel in zijn weefsels opslaat en zo deels van zonlicht kan leven. De enige inheemse diersoort die"werkt"op zonne-energie leeft in de Oosterschelde! De Oosterschelde grijs en grauw? Nee, de Ooster schelde is groen en blauw! Ir. M. Faasse is senior onderzoeker bij eCOAST Foto Kokerworm (Bispira polyomma), Yerseke. (M. Faasse)

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 21