Prï/wra ag Je hebt net gelezen welke meeuwen het meest in Zeeland voorkomen. Hier zitten ze op een rij paalhoofden. Weet jij welke vier dat zijn, van links naar rechts? Mail het antwoord en je adres naar wannesenkeetje@hetzeeuwselandschap.nl, en je ontvangt een kleine attentie. Zeeland het meest ziet, zijn de zilvermeeuw, kokmeeuw, grote mantelmeeuw, kleine mantelmeeuw en de stormmeeuw. De stormmeeuw komt aan zijn naam omdat je hem vooral ziet als het stormt. Hij leeft vooral op zee, maar als het hard waait, vindt hij dat niet fijn en verblijft hij tijdelijk aan de kust. Zilvermeeuwen zijn alleseters, met een natuurlijk menu van schelpen, regenwormen, emelten, insecten en jonge vogels. Dit wordt aangevuld met menselijk afval als brood, patat en etensresten die ze verzamelen op vuilstortplaatsen. Meeuwen lusten graag oesters, maar de oester houdt zijn twee schelpen natuurlijk stevig dicht. Meeuwen hebben een slim trucje om ze open te maken; ze vliegen met de oester in hun snavel in de lucht. Boven de dijk of andere harde ondergrond laten ze de oester vallen, die natuurlijk kapot breekt door de grote val. Meeuwen lusten ook graag wormen. Om die te pakken hebben ze weer zo'n slim trucje; op een grasveld stampen ze stevig met hun poten. Door de trillingen voelen wormen zich opgejaagd, en komen ze boven...., om vervolgens door een meeuwensnavel gepakt te worden.... Net als uilen produceren zilver- en mantelmeeuwen braakballen: alle botjes en andere onverteerbare dingen spugen ze, samengeklonterd tot een soort bal, uit. Als je zo'n braakbal vindt, kun je te weten komen wat de vogel gegeten heeft. Meeuwen broeden in kolonies, dus met veel meeuwen bij elkaar. In zo'n kolonie is het een lawaai van jewelste! Op die manier schrikken ze heel wat vijanden af. Jonge meeuwen zijn 'nestvlieders': zodra ze uit het ei gekropen zijn, kunnen ze al lopen. Meeuwen zijn moeilijk te herkennen. Ze lijken best op elkaar. Een extra moeilijkheid is dat ze er in de winter soms anders uitzien dan in de zomer. En jongen zien er weer anders uit dan volwassenen. ZEEUWS -21-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 25