TERRA MARIS MIDDELEEUWS FESTIJN WISSELTENTOONSTELLING Met het mottekasteel als passend decor, is deze zomer opnieuw het middeleeuws festijn in de landschapstuin van Terra Maris gehouden. Op 4 middagen in juli en augustus wisten duizenden bezoekers (één dag turfden we 1300 aanwezigen) weer de weg te vinden naar dit supergezellige evenement voor het hele gezin. Een feest met muziek, kwakzalvers, kookpotten en bekers bier, schapendrijven en allerlei leuke spelletjes. Nieuw dit jaar was het ringsteken voor kinderen: als ridders voorzien van helm en lans konden ze op een pony de ring proberen te pakken. Nieuw was ook het kleiknikkers maken en armbanden vlechten van wol. Alles bij elkaar leverde het een bont spektakel op waar de bezoekers volop van hebben genoten. Mis het volgend jaar niet! Foto Een populaire bezigheid bij de middeleeuwse dagen is het bakken van een stokbroodje boven het open vuur. (M. Walhout) -LANDSCHAP De wisseltentoonstelling 'Naar 't strand' sluit aan bij wat veel mensen 's zomers het liefst doen: naar het strand gaan. Op de tentoonstelling zijn natuurlijk alle dingen te zien die je als gemiddelde strandbezoeker kunt vinden, zodat je er in de tentoonstelling achter kunt komen wat bijvoorbeeld nou die typische bolle kalkschalen gedecoreerd met rijen fijne gaatjes zijn die je langs de vloedlijn vindt, of die aan elkaar gekitte witte blaasjes die in kluitjes aanspoelen. Maar er is ook een speciale vitrine met objecten die je alleen bij toeval, of als je echt goed zoekt op het strand vindt. Het is verbazingwekkend wat er op de Zeeuwse stranden aan fossielen te vinden is. De haaientanden in allerlei soorten en maten afkomstig van de West-Zeeuwsvlaamse stranden zijn bekend, maar er wordt nog veel meer gevonden. Fossiele gehoorbeenderen van allerlei soorten walvissen bijvoorbeeld (die door hun compacte vorm heel goed fossiliseren), en wervels van kabeljauwen en dolfijnen. Heel bijzonder is het tienduizenden jaar oude hoefbeen van een steppenwisent, gevonden op het strand van Cadzand, waarschijnlijk afkomstig uit een ijstijdperiode waarin de Noordzee geen zee was, maar een vlakte bevolkt met grote zoogdieren. Van mevrouw Krull-Kalkman uit Oostburg kreeg Terra Maris de prachtige en veelkleurige collectie zandmonsters in bruikleen die op de tentoonstelling te zien is. Over zand is heel wat te vertellen. De herkomst bepaalt de samenstelling en de kleur van

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 26