-w. FIETSROUTE LANGS VLIEDBERGEN POPULAIR 4*.. ftó» Het onderzoek naar het broedsucces, het gemiddeld aantal uitvliegende jongen per nest, concentreerde zich op de sternsoorten. Vanaf 2000 blijkt het aantal broedparen en het broedsucces jaarlijks sterker te fluctueren dan in voorgaande jaren. Het aanbod van zandspiering en jonge haring in de cruciale periode voor jonge vogels, varieert overeenkomstig en lijkt daarmee de bepalende factor. Waarschijnlijk houdt e.e.a. verband met de toegenomen stroomsnelheden en plaaterosie in de Westerschelde als gevolg van de vaargeulverdiepingen, waardoor het ondiepe opgroeigebied voor vissen kleiner is geworden. Het lijkt erop dat de sterns in reactie hun broedgebied zo dicht mogelijk kiezen bij de Noordzee, zoals bij Zeebrugge en Westkapelle, waar meer jonge vis beschikbaar is. Als beheeradvies beveelt Beijersbergen daarom aan om, in aanvulling op de Hooge Platen als kerngebied, enkele nieuwe broedgebieden zo dicht mogelijk bij de Noordzee aan te leggen. Voorts wordt een for- ZEEUWS -25-LANDSCHAP Foto Zeer steile en hoge vliedberg bij de Snouk Hurgronje- weg te Gapinge. (C. van de Kreeke- Abrahamse) Gert-Jan Buth Vliedbergen zijn cultuurhistorische monumenten en een levendige herinnering aan het Zeeuwse verle den. Op Walcheren heeft Het Zeeuwse Landschap 14 exemplaren in beheer. Om nader kennis te kunnen maken met deze karakteristieke hoogtepunten in het landschap is, in samenwerking met het Routebu reau Zeeland, een vliedbergenfietsroute ontwikkeld. Het themarouteboekje is een fietsroute van 14,5 km (oostelijk Walcheren) of 37,6 km (westelijk Walcheren) en voor€ 1,50 verkrijgbaar bij alleVVV's in Zeeland of via de webshop www.zeelandshop.com. Vanaf de verschijning afgelopen voorjaar zijn er zo'n 700 exem plaren van verkocht waarmee het één van de meest verkochte routes van VVV Zeeland is. De vliedbergen route is tevens als digitale route beschikbaar. Carolien van de Kreeke - Abrahamse Het onderzoek heeft per jaar de aantalsontwikkeling, de aanvoer van voedsel (vis) voor de jongen en het uiteindelijke broedsucces gevolgd. Het aantal broed- vogelsoorten nam toe van 4 in 1972 tot 17 in 2010. In 1972 broedden er in totaal 37 paren, terwijl dat er in 2009 zo'n 7000 waren. Het betreft vooral echte kust- vogelsoorten, zoals grote stern, visdief, dwergstern, kokmeeuw, zwartkopmeeuw en kluut. meel anker-, aanmeer- en betredingsverbod voor een beperkt deel van de Hooge Platen bepleit om de toe nemende recreatieve verstoring daar te beteugelen.

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 29