'o-sr-Tv Van örscV\e Naar Nationaal Park Oosterschelde Tien jaar geleden kreeg de Oosterschelde de status van Nationaal Park. Over de instelling en de doelstelling van het NPO doet de secretaris een boekje open. PUBLIEKSINFORMATIE VERDWENEN WEERSTAND reservepijler op Neeltje Jans, die daarmee meteen een meer maatschappelijke functie zou krijgen. Het ontwerp oogstte grote waardering bij alle partijen. Een zoektocht naar financiële middelen om het ontwerp te kunnen realiseren en te exploiteren volgde. De Nationale Postcodeloterij stelde een zeer forse bijdrage in het vooruitzicht waarmee tweederde van de investering kon worden gedekt, op voorwaarde dat de regio de resterende vijf miljoen gulden zou bijleggen. Maar bij de provin ciale collegevorming in 2003 bleek de bijdrage helaas toch niet haalbaar. Een gemiste kans nu ook latere initiatieven voor ondermeer kenniscentra op Neeltje Jans te duur bleken. In het ontwerp voor het bezoekerscentrum waren voldoende (fysieke) mogelijkheden aanwezig om ook zulke andere functies een plaats te geven. Na een lange zoektocht is uiteindelijk een centrum- plek gevonden in hetTopshuis van Rijkswaterstaat, waar een kleine onbemande tentoonstelling is ingericht op 80m2. Het trekt jaarlijks zo'n 25 tot 30 duizend bezoekers en voorziet dus duidelijk in een behoefte. In het Oosterscheldegebied zelf worden bezoekers via informatiezuilen geïnformeerd. Er is de afgelopen jaren niet alleen geïnvesteerd in fysieke herkenningspunten en voorzieningen in het gebied. Met name is een aantal educatieve producten ontwikkeld, zoals ondermeer een doorlopende leerlijn voor het basisonderwijs, be levingspaspoorten voor ondermeer zeilers, sport vissers en wandelaars en informatievoorzieningen op rondvaartboten. Ook is samen met NOVON, waterschap Scheldestromen en het Bureau voor Toerisme een wandelroute langs de gehele Oos terschelde uitgezet. Bijzonder zijn ook de Hans Verkooijenwandelingen langs de vloedlijn waarbij de onderwaterwereld boven water wordt gehaald. Onmisbaar voor de publieksinformering zijn ook de gidsen die samen met de terreinbeheerders de schatten van de Oosterschelde aan een breed publiek tonen. Jaarlijks worden zij bijgeschoold en enthousiast gemaakt zich ook andere facetten van voorlichting en educatie eigen te maken. In het verleden bestond er weerstand tegen de instelling van het NPO. Er zou een virtueel hek omheen komen en noodzakelijk geachte ontwik kelingen zouden door de status van Nationaal Park belemmerd worden. De praktijk is anders gebleken. Door de jaren heen is het NPO een partij gebleken waarmee zaken te doen waren waardoor onderne mers meerwaarde aan hun producten konden toe voegen. Zo is ondernemers langs de Oosterschelde een cursus gastheerschap aangeboden. De reacties zijn zeer positief en dit najaar start een nieuwe cursus waarvoor veel animo bestaat. Het NPO wil de Oosterschelde beleefbaar maken op een manier waarop de omgeving profiteert. Samen moeten we het doen. In groter verband heeft het stelsel van nationale parken in Nederland meer naamsbekendheid en body gekregen. Om het geheel te completeren is in 2009 gekozen voor uniforme logo's voor alle natio nale parken. Met enige pijn hebben we ons sterke logo uit 1999 moeten inwisselen voor een nieuw logo. Voordeel van deze eenduidigheid is wel dat we als parken gezamenlijk het merk Nationaal Park beter in de markt kunnen zetten. Samen met de omgeving, de verschillende overhe den en de vrijwilligers en initiatiefnemers is er toe komst voor het Nationaal Park Oosterschelde die de regionale economie geen windeieren zal leggen. Meer informatie: www.np-oosterschelde.nl Mr. F.M.M. van Pelt is secretaris Nationaal Park Oosterschelde Foto Symbolisch beeld voor het NPO (zie ookp. 10-11): de donkere weer standswolken zijn voorbijge dreven, maar het weerbeeld is nog onbestendig. (C. Jacobusse) ZEEUWS - 2

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 7