WASPLATEN IN DE WEI Als ik tijdens een verjaardagsfeestje zomaar een gesprek zou starten over wasplaten, krijg ik waarschijnlijk veel vragende blikken toegeworpen. Wasplaten? De beste manier om het gesprek dan toch op gang te krijgen is foto's tonen. Ooo, paddenstoelen! Wasplaten zijn inderdaad gewoon een paddenstoelengeslacht. door Chiel Jacobusse Niet alleen wasplaten zijn kenmerkend voor was plaatgraslanden. Er is een hele reeks paddenstoelen die je als min of meer vaste wasplatenbegeleiders kunt beschouwen. Dat zijn onder meer de gele, de verblekende- en de fraaie knotszwam, het sikkel- koraalzwammetje de zwartsneesatijnzwam en de rafelige parasolzwam. Ook aardtongen, zoals de kleverige aardtong en de ruige aardtong komen vaak in wasplaatweiden voor. Overigens is het fenomeen wasplaatweiland niet beperkt tot de duinen. In Zeeland zijn ook de Yerseke en Kapelse moer belangrijke wasplatengebieden. De tabel geeft aan welke soorten in welke gebieden voorkomen. Foto boven Zwartwordende wasplaat (C. Jacobusse) Foto rechts Weidewasplaat (C. Jacobusse Foto onder Scharlakenrode wasplaat (C. Jacobusse) Wasplaten zijn als orchideeën; kleurrijk, prachtig, zeldzaam en net zo kritisch wat hun biotoopkeuze betreft. Het aardige daarbij is dat wasplaten vaak met meerdere soorten bij elkaar voorkomen. Waar je één wasplaat vindt, zijn er in veel gevallen meer te vinden. Vind je vijf of meer soorten, dan praatje over een heus wasplatengrasland. In Zeeland zijn drie duingebieden die eruit springen als het gaat om wasplaten, namelijk de Zoutenn haard op Schouwen, Oranjezon op Walcheren en de Kievittepolder bij Cadzand. Andere wasplaatgebie- den met een duinachtig karakter zijn de Schotsman aan het Veerse Meer en de kreken van Ouwerkerk, respectievelijk een drooggevallen zandplaat en een doorbraakkreek van de watersnoodramp in 1953. Een belangrijk criterium voor de ontwikkeling van wasplaatweilanden is een stabiel beheer. De ontwik keling van het netwerk van draden (mycelium) duurt zeer lang. Men kan zelfs het verschil zien tussen wasplaatgraslanden die dertig jaar goed beheerd zijn en die waar honderd jaar stabiel beheer heeft plaatsgevonden. Kunstmest en bestrijdingsmid delen kunnen een wasplatenweide in één klap voor lange tijd verwoesten. Hoewel verschillende was platen veel overeenkomstige eisen stellen aan hun groeiplaats, zijn er ook subtiele verschillen. Zo is de puntmutswasplaat pionier van kalkrijke, vochtige -LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 14