- ft Foto boven Elfenwasplaat (C. Jacobusse) Foto linksonder Sneeuwzwammetje (C. Jacobusse) Foto onder Gebochelde was plaat (C. Jacobusse) bodems. Slijmwasplaat en vuurzwammetje hou den juist van zure omstandigheden en vooral het vuurzwammetje kan in tamelijk droge milieus leven. De zwartwordende wasplaat is een pionier, terwijl er minstens een decennium van goed beheer nodig is voordat het papegaaizwammetje verschijnt. Voor een soort als de hooilandwasplaat komt daar nog minstens tien jaar bij. Soorten kunnen op elkaar lijken als de spreekwoor delijke druppels water. Zo heeft de duinwasplaat de soortnaam conicoides; letterlijk: op een zwartwor dende wasplaat gelijkend. De feloranje lamellen van de duinwasplaat geven de doorslag. Bij de geurende wasplaat geeft de kenmerkende geur (van Russisch leer) de doorslag om hem van het algemeen voorko mende sneeuwzwammetje te onderscheiden. Goed beschouwd zijn wasplaten de beste graadme ters voor de ecologische kwaliteit van een grasland. Graslandcomplexen met meer dan tien soorten was platen worden van internationaal belang geacht. In Zeeland zijn er twee van, namelijk de Zouten en Zoe ten haard bij Renesse en de Yerseke en Kapelse moer. In het laatstgenoemde gebied is het aantoonbaar de vrucht van jarenlang natuurbeheer. Een uitgebreide inventarisatie in 1984 leverde drie soorten wasplaten op. Inmiddels zijn dat er elf! C. Jacobusse is hoofd ecologie en kwaliteitszorg van stichting Het Zeeuwse Landschap Zouten /Zoeten haard Oranjezon Kievittepolder Schotsman Ouwerkerk Bruine wasplaat X Duinwasplaat X Elfenwasplaat X X X X Gebochelde wasplaat X Geurende wasplaat X Grauwe wasplaat Hooilandwasplaat Kabouterwasplaat X X Kleverige wasplaat X X Oranje wasplaat Papegaaizwammetje X X X X X Puntmutswasplaat X X X Ridderwasplaat X Scharlakenrode wasplaat X Slijmwasplaat X Sneeuwzwammetje X X X X X Stinkende wasplaat X Verblekende wasplaat X Vuurzwammetje X X X X Weidewasplaat X X Zwartwordende wasplaat X X X X X TOTAAL 10 9 7 7 8

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 19