Komend voorjaar start de inrichting van natuur- en recreatieproject Waterdunen, net westelijk van Breskens. Waterdunen trekt de aandacht door zijn omvang (300 ha) en zijn multifunctionele karakter: kustversterking, innovatieve recreatieve ontwikkeling en natuurontwikkeling in de vorm van getijdennatuur. Hoe ontstond dit plan en welke natuur kunnen we er verwachten? Waterdunen Langeweg Breskens Nieuwvliet Bjd Groede Boerenhol Nieuwvliet Bing Maps Road Illustratie linksboven Ligging en begrenzing van Waterdunen (oppervlakte 300 ha). Illustratie rechtsboven Het inrichtingsplan. Direct aan de kust ligt het duinland schap met hierin de geplande verblijfs- recreatie. De grijze delen zijn droogval lende slikken. De licht groene delen zijn schorren. De donkerder groene delen zijn hoger gelegen en worden straks beheerd als 'recreatienatuur'. De wandelpaden zijn rood aangege ven, en de observa tiehutten als rode punten. Eind 2003 kwam Het Zeeuwse Landschap met het plan binnendijkse estuariene getijdennatuurgebied te ontwikkelen in de Oud-Breskenspolder. De naam Waterdunen werd gekozen als verwijzing naar een in de 14e eeuw verdwenen eiland voor de kust. De locatie was geschikt vanwege de aanwezigheid van een uitwateringssluis waarmee, na aanpassing, zeewater het gebied ingelaten zou kunnen worden. Een ander argument voor deze locatie was dat het in voor- en najaar één van de belangrijkste con centratiepunten voor gestuwde vogeltrek langs de Nederlandse kust vormt. Dagelijks trekken hier dan duizenden vogels langs. In dezelfde periode kreeg recreatiebedrijf Molecaten te horen dat haar camping Napoleonhoeve in 2013 zou moeten wijken voor een omvangrijke kustver sterking. Molecaten speelde daarop in met een idee voor de aanleg van een geheel nieuw recreatiepark bestaande uit een duincamping, 400 vakantiewonin gen en een hotel. Grootschalige landschapsontwik keling zou het gebied allure geven. Molecaten en Het Zeeuwse Landschap vonden el kaar en kregen steun van de Provincie, vooral in de persoon van toenmalig gedeputeerde, wijlen Thijs Kramer. De gemeente Sluis schaarde zich achter het plan, ondanks weerstand binnen de gemeenteraad, en ook het waterschap sloot zich aan voor haar onderdeel, het kustversterkingsplan en de bouw van de getijdensluis. Landelijk werd het project inmiddels gezien als inspirerend voorbeeld van eco2-beleid (economie en ecologie). Het rijk zegde een aanzienlijke ontwikkelingssubsidie toe. In 2007 werd het rijksbelang verder versterkt doordat Waterdunen onderdeel werd van het Natuurherstel- programma Westerschelde. VAN START Komend voorjaar start zowel de ombouw van huidige uitwateringssluis in een getijdensluis, als de aanleg van een omvangrijk kustverdedigingswerk. Eenmaal voltooid levert dit een nieuw duingebied op van 50 ha. De basis daarvan bestaat uit klei, afkomstig uit het toekomstige Waterdunen, en als toplaag wordt zand vanuit zee opgespoten. Het kre- kengebied, met eilanden, slikken en schorren, zal in de tweede helft van 2015 klaar zijn en dan een getijslag kennen van 110 cm. De woningen in Waterdunen komen deels in het duingebied en deels op enkele aangrenzende landtongen (zie afbeelding 2). Het 250 ha grote natuurgebied zal voor meer dan helft bestaan uit getijdenlandschap, met grote en kleine kre ken, droogvallende slikken en zandplaten, kleine eilanden, en begroeide schorren. Daarnaast zullen er hoger gelegen gedeelten zijn, buiten de invloed van het zeewater, die met struweel begroeid zullen raken. In de hogere gedeelten wordt meer ruimte aan recreatie geboden dan in de lagere delen. -LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 20