Eén van de inspiratiebronnen voor Waterdunen is het Pare du Marquenterre aan de monding van de Somme in Noord-Frankrijk. Dit eveneens aangeleg de kustnatuurgebied, dat aanzienlijk kleiner is dan Waterdunen, is sterk publieksgericht met allerlei voorzieningen. Jaarlijks bezoeken zo'n 145.000 personen dit gebied. ESTUARIEN ELDORADO Waterdunen zal zeer vogelrijk worden. Het vogel schouwspel zal er variëren, afhankelijk van het getij, het seizoen en het moment van de dag. De drijvende kracht achter de vogelrijkdom vormt het door het gebied stromende zeewater dat tweemaal per etmaal ververst wordt. Waterdunen wordt een beschutte getijdenbaai, rijk aan plankton, kleine kreeftachtigen en vissen, zoals zandspiering en jonge haring. Op de droogvallende slikken zal zich een rijke bodemfauna ontwikkelen, bestaande uit wormachtige, schelpdieren en wadslakjes. Deze diertjes zullen gezamenlijk een 'zeebanket'vormen voor zwermen steltlopers, die naderhand bij hoog water mannetje-aan-mannetje zullen overtijen op droge plekjes. Op de slikken en schorren zullen meeuwen, eenden en ganzen fourageren. De visjes in de kreken zullen een prooi zijn voor visdieven, dwergsterns, futen, kleine zilverreigers, lepelaars en aalscholvers. De geïsoleerd liggende eilandjes zul len ideale broedgebieden vormen voor sternsoor ten, kluten en plevieren. Vanwege het'knooppunt'van vogeltrek langs de kust zal de vogelrijkdom in het voor- en najaar nog eens een extra impuls krijgen. Grote aantallen van vele soorten zullen zich hier verzamelen voor door trek naar het zuiden, noorden of de oversteek naar Engeland. Waterdunen zal een tussenstation voor trekvogels vormen, waar ze een paar dagen 'blijven hangen'. Net als Marquenterre wordt Waterdunen op een relatief intensieve wijze voorzien van vogelobserva tiehutten en wandelpaden, deels verdekt gelegen achter een dijkje, scherm of haag. Deze voorzienin gen worden'slim'aangelegd, om vogelverstoring te voorkomen. Zo wordt hier een optimale natuurbeleving moge lijk. Waterdunen zal een spannende en dynamische staalkaart van kustnatuurbeelden bieden, waarvan zowel natuurkenners als niet-kenners zullen genie ten. Voorlichting en excursies krijgen veel aandacht waarbij tevens een centraal voorlichtingscentrum gepland is. Waterdunen kan zo voor een breed pu bliek de'etalage'worden voor al het bijzondere wat in Zeeland aan kust- en estuariene natuur aanwezig is. En de streek zal er een belangrijke sociaal-econo mische impuls door krijgen. dr. GJ.C. Buth is stafmedewerker van stichting Het Zeeuwse Landschap Foto In 2013 wordt de huidige uitwate ringssluis omge bouwd tot inlaat- siuis. Die sluis zal permanent open staan. Het getijver- schil in Waterdunen zal gemiddeld 110 cm zijn. (G-J. Buth) Foto linkerpagina onderaan Twee paarse strandlopers doen een tukje. (C. Jacobusse) ZEEUWS -17-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 21