VERVEELT NOOIT DE PADEN OP... HET CLINGSE BOS door Rinus Antonisse Simone van Ham uit Sint Jansteen, secretaresse en frequent boswandelaar. Foto Typisch akkertje omringd door bos in de buurt van Kapelle- brug. (R. Antonisse) Het Clingse bos zit vol vogels. Alex hoort een boompieper.'Die is op weg naar Afrika, dus moet nog een eindje'. Een goudhaantje, een van de kleinste vogels in ons land, laat zich horen en vluchtig zien. De roodborst zingt een opgewekt lied; het is een van de weinige vogels die dat in het najaar doen. Simone vraagt zich af hoe je vogels precies kunt herkennen. Alex geeft aan dat je er zo jong mogelijk aan moet beginnen en wat muzikaal gevoel helpt ook. Het silhouet en de geluiden zijn van belang. zwoegende joggers, mensen die honden uitlaten, enkele minnekozende paartjes. Het weekeinde is veel drukker. Simone:'Vooral mensen met kinde ren. De hond erbij en meestal los, al mag dat niet'. Binnenkort wordt in het bos een hondenlosloop gebied uitgezet (ook in het Steense bos). In het bos ontbreekt de Amerikaanse vogelkers niet. Alex maakt duidelijk dat er veel werk wordt uitgevoerd om deze in het verleden ingevoerde bospest terug te dringen. Vrijwilligers en school kinderen helpen daarbij. AlexWieland, beheerder terreinen Clinge/Sint Jansteen. het Clingse bos in het grensgebied tussen Kapellebrug (N) en De Klinge (B). Het najaar is paddenstoelentijd bij uitstek, ze ker in het bos. Ze steken overal de kop op. 'Hier groeit het grootste aantal soorten van Zeeland', zegt Alex. In het bos staan veel naaldbomen. 'We willen het wat omvormen op den duur, meer loofhout. Maar we handhaven een aantal naaldhoutpercelen, mede vanwege de bijzon dere paddenstoelensoorten', vertelt Alex. Tussen de bosgebieden liggen enkele akkertjes, waar oude rassen worden ingezaaid, bijvoorbeeld rogge. Alex: 'We zaaien in oktober. Dan kiemt het nog en staat het in de winter een paar centimeter boven de grond. Rogge heeft een kouperiode nodig om het zaad te kunnen zetten. Vroeger werd hier door de boeren veel rogge geteeld. Nu zijn wij nog de enige'. Simone legt uit waarom ze zo graag in het bos wandelt. 'Het is de rust die je opzoekt. Je hoort de vogels, water stromen. Ik hou van een beetje doorstappen, maar kijk wel goed om me heen. Soms maak ik foto's, vaak 's morgens vroeg of als de schemering invalt. Vorig jaar heb ik er veel van paddenstoelen gemaakt'. Door de week is het meestal rustig; wat wandelaars en Simone vindt dat de adelaarsvarens er nu een beetje verpieterd bijstaan, 'maar in de zomer zien ze er prachtig uit'. Wat verderop houdt het bos ineens op. Het sportcomplex van De Klinge breekt in. Grenspaal nummer 277 uit 1843 doemt op. Er ligt nog een halve hectare grond van HZL in België. Natuurlijk staat aan de oude statie (waar ook een restje van de spoorbaan ligt) een ZEEUWS -18-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 22