WATERWINNING HOOFDFUNCTIE Sinds 2009 beheert Het Zeeuwse Landschap het waterwingebied bij Sint Jansteen (450 hectare, tussen Clinge en Heikant). Waterwinning door Evides blijft overigens wel hoofdfunctie van het gebied, maar ook de natuurwaarden en recreatie worden nu meer ont wikkeld. De terreinen liggen in een dekzandgebied: kalkarm zand en naar Zeeuwse maatstaven wat hoger gelegen. Dat is bepalend voor de planten en dieren die er zijn en ook voor het (historische) gebruik van het landschap. Er zijn drie deelgebieden. De bossen rondom Clinge, voornamelijk uitheemse bomen, aangeplant voor bosbouw. Zuidelijk van Sint Jansteen, met boomlanen en kleine weiden en akkers. De Wilde Landen onder Heikant, met weilanden en boomweiden met popu lieren. Her en der liggen waterwinningskanalen, met café, Bij den boer genaamd. Ernaast wordt een in formatiecentrum ingericht, staat op grote borden te lezen. HZL probeert met plaggen en begrazing door schapen, weer heide terug te krijgen. Een beginne tje is er, maar het zal nog wel even duren voordat er paarse velden te bewonderen zijn. Een kort ge houden veld is ook gunstig voor de zeldzame veld krekel. De verschillende functies en wandelroutes maken het bos erg interessant, stelt Simone. 'Het verveelt nooit'. R. Antonisse is journalist en redactielid van ZEEUWSLANDSCHAP bomen rondom. Het water dat uit de bodem wordt opgepompt gaat naar de industrie, maar kan bij cala miteiten ook gezuiverd worden tot drinkwater. Het waterwingebied wordt druk bezocht. De paden zijn vrij toegankelijk. Trimmen, wandelen, nordic walking, fietsen, mountainbike, paardrijden, schaat sen en gewoon genieten van natuur en landschap. Honden zijn aangelijnd toegestaan. Sinds HZL het gebied beheert is-met steun van veel gemotiveerde vrijwilligers-- de verruiging aangepakt; de vogelkers en uitheemse zonnebaars worden bestreden. Waar vogelkers stond komen hakhoutbosjes terug. Bij het Vlaamse De Klinge komt een informatiecentrum. In het deelgebied Sint Jansteen worden regelmatig open excursies georganiseerd. Op verzoek kan ook een excursie worden geboekt. Foto rechtsonder Simone bij de ver pieterde adelaars varens. (R. Jacobusse) Foto linksonder Gast en gids op de grens. (R. Antonisse) MSJPS-

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 23