Prljss/ra as Wij hebben een vergrootglas nodig om kleine diertjes op de stam goed te be kijken! Hier zie je er een paar, die we al gevonden hebben. Onze vraag is: welk van deze diertjes komt normaal gespro ken niet op een boomstam voor? Mail je antwoord uiterlijk 16 januari naar wannesenkeetje@hetzeeuwselandschap.nl Je ontvangt dan een kleine attentie. Trouwens, iedereen bedankt voor het insturen van de oplossing van de vorige keer. Het ging toen over meeuwen en maar liefst ruim 100 kinderen mailden ons de oplossing! De buitenkant van een boomstam bestaat uit schors. Iedere boom heeft z'n eigen soort schors. Die kan ruw, glad, rimpelig, met gaten, etc. zijn. Direct onder de schors zit de bast die het binnenste van de boom werkelijk beschermt van de buitenwereld. De boom slaat er bovendien reservestoffen in op voor de eerstvolgende voorjaar. Wil je van alles te weten komen over bomen en andere natuurdingen? Kom dan naar onze speurtocht in natuurgebied Oranjezon, op donderdag 27 december tussen elfen drie uur. Het lijkt misschien makkelijk om jaarringen te tellen, maar het is moeilijker dan je denkt. Het is zelfs een speciale wetenschap met de moeilijke naam dendrochronologie. De jaarringen kunnen je iets vertellen over de levensgeschiedenis van de boom, zoals het verschil in weersomstandigheden tussen verschillende jaren of bijvoorbeeld of de boom heeft blootgestaan aan ziekten. Een minder precieze manier om te schatten hoe oud een boom ongeveer is, is door zijn omtrek te meten op ongeveer anderhalve meter hoogte. De omtrek van de meeste bomen neemt met ongeveer 2 centimeter per jaar toe. Dus als je het aantal centimeters van jouw boom deelt door 2 kun je berekenen hoe oud hij ongeveer is. Het voordeel van deze methode is dat je de boom er niet voor hoeft door te zagen. ZEEUWS -21 - LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 25