TERRA MARIS SPECIALE WISSELEXPOSITIE Foto In de sprookjes wereld van het zeeaquarium vind je ondermeer kwal len. (J. Reichert) Gedurende de kerstvakantie kun je tussen en onder de wonderlijke lichtwezens van Jürgen Reichert lopen in de speciaal voor deze tentoonstelling verduisterde aquariumzaal van Terra Maris. De verlichte zeeaquaria in combinatie met Jürgen Reichert's lichtwezens zorgen voor een sprookjesachtige onderwaterwereld waarin fantasie en werkelijkheid in elkaar vervloeien. Jürgen Reichert bouwt met een zelfontwikkelde techniek lichtobjecten van siliconen en pigment. Hij bouwt ze laag voor laag en bolletje voor bolletje op. De lichtwezens moeten zo echt mogelijk lijken. Hij bestudeert daarvoor de structuren en verbindingen van bestaande organismen als kwallen en zeeanemonen. Zijn ontwerpen lijken echt, maar zijn fantasie. Zo creëert hij nieuwe soorten die hij als taxonoom bovendien wetenschappelijke namen geeft. Beleefde fascinerende onderwaterwereld van Jürgen Reichert tussen 22 december en 14 januari Carolien Schaap, medewerker educatie en exposities HET NAJAAR BEKOORT De herfst heeft zijn intrede gedaan in de tuin van Terra Maris; bloemen zijn uitgebloeid, vogels uitgebroed en voor een groot deel al op weg naar warmere oorden, bomen laten hun blad vallen. De natuur maakt zich op voor de winter en gaat in de ruststand. Voor de tuinmannen van Terra Maris tijd voor de grovere klussen na al dat gewied. Een dagje spitten bijvoorbeeld. Een vaste geïnteresseerde bezoeker daarbij is het roodborstje. Door dat spitten komen er allerlei beestjes naar boven die een welkom hapje voor het roodborstje zijn. Voor hem breekt de tijd aan van opvetten om de winter door te komen. Zijn angst voor de mannen en hun schoppen laat hij dan varen, want hij komt bijna op de schop zitten om meteen toe te slaan wanneer er een smakelijk hapje naar boven komt. Grote kans dat het roodborstje met een Scandinavisch accent zijn winters liedje laat horen, want'onze' roodborstjes trekken in de herfst weg naar het zuiden. En zo zijn er in de tuin meerdere winterse gasten uit het noorden en oosten van Europa. Vinken, kepen, sijsjes, goudhaantjes en als je geluk hebt zelfs het schaarse vuurgoudhaantje. Een andere vaste bezoeker van onze tuin in de winter is de waterral. Een familielid van de waterhoen en de meerkoet. Vaak krijg je deze schuwe vogel niet te zien, maar zijn aanwezigheid verraadt hij door een geluid te maken, wat wordt omschreven als het'wegstervende gegil van een speenvarken; Niette missen dus! Ergens in het riet aan de oevers van de gracht kun je deze vogel vinden. Afgelopen winter konden sommige tuinmannen genieten van de aanwezigheid van een heuse roerdomp. Normaal is deze soort moeilijk te vinden in de uitgestrekte rietvelden waar hij broedt, maar in de tuin van Terra Maris was hij makkelijk te spotten. Slechts één tuinman proefde niet dat geluk. U mag raden wie. Jan Tuin, tuinman van Terra Maris ACTIVITEITENKALENDER KERSTVAKANTIE Zoals jullie gewend zijn van Terra Maris organiseren wij ook deze kerstvakantie weer leuke activiteiten. Er is voor elk wat wils: een tochtje met paard en wagen, knutselen, tekenen, vissen voeren, een rondleiding of gewoon luisteren naar mooie midwinterverhalen. Wat het nieuwe jaar betreft, zetten we graag twee activiteiten in de spotlight: Op 2 januari beginnen we het jaar met een gezellige en sfeervolle middeleeuwse familieactiviteit. Rondom de middeleeuwse houten verdedigingstoren, het mottekasteel, kunnen in de landschapstuin tussen één ZEEUWS -22-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 26