LANDSCHAP in 't kort OUD VELDSCHUURTJE WORDT GERESTAUREERD NIEUWE OBSERVATIEHUT DE BLIKKEN Foto onder Het te restaureren veldschuurtje in de Zwinpolder met daarvoor de leden van de Natuur wetenschappelijke Adviescommissie (zie p. 25). (G-JButh) Het Zeeuwse Landschap heeft enkele jaren geleden nabij Retranchement in de Zwinpolder een gras landperceel gekocht. Op dit perceel staat een oud, vervallen veldschuurtje. Behalve dat er regelmatig een kerkuil in huist, heeft het een cultuurhistorische waarde. Tot ongeveer de jaren '60-70 van de vorige eeuw waren verspreid in de Zeeuwse landbouw gebieden, schuurtjes, stalletjes en 'juunrennen' aanwezig. Bijna al die bouwsels zijn de afgelopen decennia met de schaalvergroting van de landbouw verdwenen. In de Zwinpolder staat echter nog zo'n veldschuurtje, als relict uit de tijd dat het landschap nog minder rationeel verkaveld en ingericht was, en er nog vele kleine, meestal gemengde, landbouwbe drijven waren. Het schuurtje in de Zwinpolder stamt waarschijnlijk uit het begin van de vorige eeuw. Uit oude topografische kaarten blijkt het perceel waarop het staat al minstens vanaf die tijd in gebruik als weiland. Dit veldschuurtje is dan ook gebouwd en ingericht als stalling voor vijf of zes runderen, jongvee waarschijnlijk. De tand des tijd heeft het ka rakteristieke gebouwtje goed te pakken; de stenen beginnen los te raken. Het graslandperceel maakt inmiddels deel uit van een nieuw ingericht grasland natuurgebied in de Zwinpolder. Er waren toen 's zomers overal op het land mensen aan het werk. Die schuurtjes hadden iets spannends. Sloten waren nog niet nodig, waardoor je zo naar binnen kon. Naast allerlei handgereedschappen voor op het land, een paar konijnhuiden die hingen te drogen, opgestopt met stro, en kistjes met poters of plantuitjes, stond er vaak een afgedankt dressoirtje als werkbank in. In de la lag nogal eens een fles jene ver, voor een borreltje na het werk, of tussendoor. De landbouwperceeltjes waren meestal van een landar beider die overdag bij een boer werkte. Na het werk 'op stee', en na het avondeten, gingen die mannen dan naar"t aevesland, om voor d'r eige te werken.' Gert-Jan Buth De Blikken is een weilandreservaat van zo'n 45 hec tare, gelegen in West-Zeeuws-Vlaanderen. Er komen veel verschillende soorten vogels voor, en in grote aantallen. De lokale vogelobservatiehut, die er pas sinds eind 2007 staat, is één van de best bezochte van Zeeland. Op een mooie septemberdag ston den er, precies voor de hut, 21 lepelaars. In januari werden we onaangenaam verrast door brand in deze hut. Hij ging volledig in rook op. Een paar maanden later werden we echter aangenaam verrast: een inwoner van de gemeente Sluis deed een royale gift Foto rechts Het Zeeuwse Landschap vindt dat dit schuurtje De nieuwe kijkhut uit oogpunt van landschaps-en cultuurhistorie van De Blikken, bewaard moet blijven, en heeft daarom een aanne- (N. van den Berg) mer uit de streek opdracht gegeven het grondig te restaureren. Mogelijk kunnen de runderen die hier 's zomers grazen straks dit veestalletje weer als schuil- plek gebruiken. De restauratie wordt gefinancierd door de Nationale Postcode Loterij. voor heropbouw van deze hut. Met een aanvulling van de Nationale Postcode Loterij was er voldoende budget voor de herbouw. Inmiddels is de hut in ere hersteld en willen we de gulle gever nogmaals harte lijk bedanken. Carolien van de Kreeke-Abrahamse Zelf herinner ik mij van mijn jeugd op Flakkee nog goed het oude landbouwlandschap, met hier en daar werkschuurtjes die op kleine percelen stonden. ZEEUWS -24 -LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 28