Han Reijnhout, een artiest pur sang. Altijd buiten bezig met het maken van schetsen en tekeningen van allerlei situaties die hij tegenkomt. Of hij is in zijn atelier bezig met zijn andere passie: het bouwen van modelschepen. Ook daarin is hij een perfectionist die het liefst zijn eigen katrolletjes maakt en de netten breit voor een hengst of hoogaars. Ik ben nooit helemaal tevreden over mijn tekeningen. Het kan altijd perfecter. Als ik iets op papier heb gezet, denk ik: 'het is wel aardig, maar het kan nog beter'. Mijn vader was kleermaker en na de lagere- en ambachtsschool hielp ik hem soms in de kleermakerij. Maar liever was ik buiten, bezig met het maken van tekeningen van het landschap om me heen met alles wat daarin voorkwam. Ik gebruikte daarvoor allerhande stukjes papier of karton. Dat doe ik trouwens nog steeds. Lekker schetsen maken op het erf bij een boerderij. De sfeer opsnuiven van het boerenland. Mensen uit die wereld tekenen. Alles wat op het erf stond vastleggen op papier, ook de rommel. Bij voorkeur teken ik oudere voorwerpen, liever ook een oud pandje dan een moderne flat. En natuurlijk teken ik graag oude schepen, vissers in hun leefomstandigheden en hun omgeving. Een teken- of schildersopleiding heb ik niet gehad. Ik ben een autodidact. Jacques Prince heeft mij de techniek bijgebracht. Mijn tekeningen zijn grafisch van opzet, figuratief, maar ook met een vleugje expressionisme. De grote voorbeelden voor mij zijn de zwart/wit pentekeningen en houtskoolschetsen van de Vlaamse kunstenaar Schönberg en later ook van de Antwerpenaar Maurice Seghers. Het werken met acryl heeft me nooit kunnen beko ren. In olieverf heb ik wel gewerkt, maar niet veel. Het pennetje met inkt en potlood is mijn favoriete tekenmateriaal. Als ik iets tegenkom in de buiten lucht wat mij boeit, dan zet ik dat op papier. Soms werk ik dat thuis uit met aquarelverf, maar eigenlijk gebeurt dat zelden. In de zeventigerjaren ben ik gaan werken bij een drukkerij annex uitgeverij. Ik heb toen veel illus traties gemaakt voor onderwijsuitgaven en voor het Zeeuws Platenboek. Ik heb oog voor detail en dat kun je goed zien aan de illustraties die ik in die periode heb gemaakt. In de tachtiger jaren werd ik door de leiding van Miniatuur Walcheren gevraagd Zeeuwse miniaturen te tekenen en bouwen. Ik heb daar een aantal jaren plezierig gewerkt. Door mijn ervaring en kennis op het gebied van allerlei typen Zeeuwse schepen zijn veel van mijn scheepsmodellen in het Antwerps Scheepvaartmuseum terecht gekomen. Uiteindelijk heb ik dus mijn twee passies kunnen verenigen: het maken van schetsen en tekeningen toegespitst op alles wat met schepen te maken heeft en het bouwen van allerlei type Zeeuwse platbodems. I| Jan van den Boom is lid van de redactiecommissie van ZEEUWSLANDSCHAP Afbeelding boven Stroschoven voor Veere Afbeelding links Oude Veersche weg, fijntekening ZEEUWS -5 - LANDSCH

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 5