AMBTELIJK VOORTRAJECT ZEELAND GANZENLAND methoden zijn het schudden van eieren in na tuurgebieden, het vangen en doden van ganzen in de ruitijd, en het ruimte geven aan de vos, de natuurlijke predator van ganzen. Mogelijk dat korte perioden van afschot ook nodig zal zijn in bepaalde natuurgebieden. Per regio zullen betrok ken partijen uitvoeringsplannen opstellen en de ontwikkelingen volgen. Voor een duurzame opvang van winterganzen in ons land worden, naast de afbouw van afschot, in het landbouwgebied omvangrijke rustgebieden aangewezen. Dergelijke opvanggebieden, waar binnen ook natuurgebieden vallen, bestaan reeds in Zeeland en werken redelijk goed. Voor resteren de schade wordt het vergoedingensysteem voor boeren geoptimaliseerd. Voordat met het gehele maatregelenpakket van het G7-akkoord begonnen kan worden, zal dit jaar eerst veel voorwerk worden verricht. Dat betreft de afstemming tussen betrokken partijen, zowel landelijk als per regio in de provincies, en het opstellen van werkplannen gebaseerd op gede tailleerde gebiedsinformatie. Hierbij zullen de provinciale Faunabeheerseenheden (FBE's), waar van de meeste G7-partijen reeds deel uitmaken, een belangrijke coördinerende rol spelen. Bij het opstellen van ganzenbeheerplannen zullen naast FBE-leden ook vertegenwoordigers van Vogelbe scherming betrokken zijn. Belangrijk in de voorbereiding is ook de complexe wet- en regelgeving omtrent wildschadebestrij- ding en mogelijk afschot van ganzen in natuurge bieden. Hierover gaan in eerste instantie de Gede puteerde Staten van de provincies. Alle provincies, en ook de regering, staan achter het G7-akkoord. Maar dat neemt niet weg dat de voorschriften van de Flora- en faunawet en de Natuurbeschermings wet nog een sterk stempel kunnen drukken op de uitvoering van het G7-akkoord. Mogelijke bezwaarprocedures tegen afgegeven ontheffingen of vergunningen kunnen aanleiding geven tot vertraging of aanpassing van bepaalde maatregelen. Zoals hiervoor toegelicht noopt de aantalsontwik keling van zomerganzen gedurende de laatste jaren tot een correctie. Dat is akelig en pijnlijk, zeker voor natuurorganisaties, maar binnen de Nederlandse verhoudingen ook volgens ons noodzakelijk. De grote groepen ganzen in Zeeland vormen van oudsher een zeer bijzondere natuurwaarde, en leveren vaak spectaculaire beelden op. Die waar den blijven natuurlijk, en zullen door de natuuror ganisaties ook steeds naar voren worden gebracht. Zeeland blijft ganzenland. dr. G.J.C. Buth is stafmedewerker van stichting Het Zeeuwse Landschap Foto Brandgans met kuiken. (C. Jacobusse) ZEEUWS -11 - LANDSCFfSP

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 11