WEDEROPBOUW NIET KLAAR Maar als je door die bouwkundige ellende heen keek, zag je toch vooral een rijksmonument met grote historische betekenis, dat de moeite van het restaureren meer dan waard was. Aan het werk dus! Eerst werd een historisch bouwkundig onder zoek uitgevoerd om de waardevolle historische elementen goed in beeld te brengen. Vervolgens is samen met de gemeente Sluis, de Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland, en de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed een restauratieplan opgesteld. De daadwerkelijke restauratie van het hoofdge bouw is het afgelopen jaar uitgevoerd. Bij het strippen van de woning voorafgaand aan de restauratie, kwamen toch nog enkele bijzon dere details voor de dag. Spectaculair was de vondst van een viertal schietspleten op de eerste verdieping. Bij de omvorming naar landhuis waren de schietspleten dichtgezet en verdwenen achter een pleisterlaag. Maar ze zaten er nog wel. Dat betekent dat niet alleen de muren op de begane grond, maar ook die van de eerste ver dieping op zijn minst nog ten dele uit de eerste gebruiksfase als fortificatie stammen. Ook het plafond van de eerste verdieping, de vloer van de zolderverdieping (de oude gevechtsverdieping), bleek nog als dragende constructie balken te hebben die er al lagen tijdens de fase als fortifi catie. De uitkragende balken waren simpelweg ingekort om er een eenvoudig vierzijdig zolder dak op te kunnen zetten. De restauratie is nu voltooid; het oude landgoed huis, de voormalige verdedigingstoren, is weer in perfecte conditie teruggebracht. Het gebouw is ook weer bewoonbaar; vanaf februari wordt het ook daadwerkelijk weer bewoond. Op 30 januari van dit jaar verrichtte gedeputeerde Carla Schönknecht de opening. Met de restauratie is een belangrijke eerste mijlpaal in het op orde brengen van het totale complex bereikt. breid aandacht besteed worden aan de beleef- baarheid van het complex. Er komt een wandel route met zitbanken en infopanelen tussen de binnen- en de buitenschans. De beplanting rond de schans zal zodanig worden ingericht dat er ook vanaf wegen rond de schans doorkijkjes op het huis zijn. Periodiek (bv. op monumentenda gen) zal het huis te bezichtigen zijn. Excursies op het complex zijn voorzien. En we bezinnen ons op de mogelijkheden voor informa tievoorziening in de oude landbouwschuur. Het is een heel lijstje, maar de schans is het waard. Dr. M.A. Hemminga is directeur van stichting Het Zeeuwse Landschap Foto Tafereel bij de opening op 30 januari 2013. (N. van den Berg) Foto linksboven Het buitenhuis omstreeks 1900. Foto Het buitenhuis deed omstreeks 1950 dienst als boerderij. Maar het werk is niet af. De bijgebouwen heb ben aandacht nodig. De binnen- en buitenschans moeten heringericht worden. En er moet uitge- ZEEUWS -

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 13