AMFIBIEËN OP DE WEG TERUG Amfibieën lijken rechtstreeks weggelopen uit de prehistorie. Ze hebben allerlei opmerkelijke eigenschappen die je elders in het dierenrijk niet meer vindt, zoals bijvoorbeeld huid-ademhaling. Ook spreken ze tot de verbeelding door hun uiterlijk. Zo doen sommige salamanders met hun forse rugkam denken aan draken. Reden om eens te bezien wat er in Zeeland zoal rondzwemt, -springt of-brult. IN ACTIE NA DE SLAAP door Luciën Calle ZEEUWS -1 l Mannetjes van kikkers en padden lokken de dames naar de waterkant met een koorzang. Mannetjes die wat aan de late kant zijn, liften daarbij graag mee op de rug van een vrouwtje. Ook bij de paring klemmen de mannetjes zich vast aan hun vrouwtje wat de no dige schermutselingen oplevert. Nadat de vrouwtjes eieren hebben afgezet, storten de mannetjes daarover hun sperma uit. Salamanders gaan subtieler te werk. Als een echte heer wappert het mannetje al baltsend met zijn staart wat geurstofjes naar vrouwlief. Als het haar bevalt zet hij een spermaklompje af, waar zij later overheen kruipt. Het vrouwtje neemt het sperma via haar cloaca op. De bevruchting vindt dus inwendig plaats. Daarna worden de eieren één voor één aan waterplanten vastgemaakt, waaruit zich binnen korte tijd larfjes ontwikkelen, zoals de kikkervisjes van pad den en kikkers. De larven van salamanders hebben uitwendige kieuwen, die als fijne waaiertjes achter de kop hangen. Als de eieren zijn afgezet, brengen volwassenen amfi bieën de rest van de zomer en het najaar door op het land. Een goed leefomgeving bestaat uit een kleinschalig landschap met veel structuur in de vegetatie, zoals ruige vegetatiestroken, kleine bosjes, braamstruweel en voch tige laagtes. De groene kikker is de uitzondering op de regel, omdat hij ook in de zomer graag in en direct rond het water verblijft. Wanneer salamanders in de zomer het land opkruipen verandert hun huid spectaculair. -LANDSCHAP Foto rechts 'Ontmoeting' tussen een gewone pad en een kleine watersalamander, 's winters in een bunker. (L Calle) Foto onder Alpenwater salamander (L Calle) 's Winters slapen amfibieën in beschutte ruimtes, zoals verlaten muizenholen, kelders of bunkers. Bij tellingen van winterverblijven van vleermuizen worden vrijwel altijd kikkers, padden en salamanders gezien. Soms wel tientallen exemplaren per bunker. Opvallend is hoe goed ze kunnen klimmen, want ze weten zelfs nauwe uitsparingen bovenaan steile muren te benutten. Foto links Groene kikker. (L. Calle) In het voorjaar zoeken amfibieën water op voor de voortplanting. Meestal zijn dat kleine geïsoleerde wa tertjes zoals poelen, waarin het water snel opwarmt. De algemenere soorten als gewone pad en bruine kik ker nemen soms ook genoegen met ondiepe slootjes.

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 14