VERSPREIDING EN TRENDS BEDREIGINGEN De schitterende uitdossingen van vooral de mannetjes veranderen in onopvallende schutkleuren. De jaren '60 en '70 van de vorige eeuw waren een zwarte periode voor Zeeuwse amfibieën. Schaalver groting van het landschap, het omzetten van holle bollige weilanden in akkerland tijdens de ruilverka veling, het kappen van hagen, dempen van poelen en dergelijke, verkleinde hun leefomgeving. Groene kikkers en kamsalamanders werden zeldzaam. Soort Alpenwatersalamander Kamsalamander Kleine watersalamander Gewone pad Rugstreeppad Bastaardkikker Boomkikker Bruine kikker Groene kikker complex** Heikikker Meerkikker Voorkomen Trend Z-VI Alleen op dekzand X Zeldzaam, kleigebied X Algemeen X Algemeen 0 X Matig algemeen - X Matig algemeen X Zeldzaam en regionaal X Algemeen X Matig algemeen X Zeldzaam, Vroongronden 0 Matig algemeen X Wal Bev S-D Tho X X X X X* X X X Foto Mannetje kamsalamander. (L. Calle) Tabel I. Overzicht van amfibiesoorten in Zeeland met een algemene aanduiding over hun voorkomen en specifieke aanwezig heid in deelgebieden. Afkomstig uit Kroatië, Ongedetermineerde groene kikkers en hybriden, sterke toename, matige toename, 0 stabiel in aantal, - matige afname. In Zeeuws-Vlaanderen verdween de boomkikker, op enkele kleine groepjes in het uiterste westen na. De rug streeppad hield alleen in zilte en zandige terreinen stand. De ommekeer kwam in de jaren'90 als gevolg van gericht natuurbeheer. In het kader van de ecologische hoofdstructuur (EHS) werden nieuwe natuurgebieden aangelegd die met elkaar werden verbonden. Daarnaast werden in het boerenland poelen en hagen aangelegd. De populaties groeiden weer. In West-Zeeuws-Vlaanderen beginnen de inrichtingsmaatregelen voor de boomkikker de laatste jaren succes op te leveren. De populatie groeide in korte tijd uit van 250 naar meer dan 1000 roepende mannetjes. Opvallend is wel dat de soort zich nog steeds bijna volledig 90%) in de natuurterreinen van Het Zeeuwse Landschap bevindt. Sommige soorten kregen een extra zetje in de rug door dat tuincentra amfibieën gingen verkopen. Omdat de herkomst van deze verhandelde dieren onzeker is, zijn er waarschijnlijk ook dieren van elders geïntroduceerd. In de duinen van Schouwen werden boomkikkers uit Kroatië losgelaten. Deze onnatuurlijke populatie groeide sterk uit. Onderstaande tabel vermeldt de algemeenheid, versprei ding en trends voor verschillende soorten in Zeeland. De landschappelijke teloorgang is nog niet volledig hersteld en populaties van de meeste soorten zijn ook nog niet terug op het oude niveau. De EHS wordt wel verder uitgebouwd en er zijn ook specifieke soortprojecten, zoals voor de boomkikker en kamsa lamander. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft de uiterst zeldzame heikikker zelfs geadopteerd als ambassadeursoort voor biodiversiteit. Toch zijn er nog steeds bedreigingen, zoals toenemend verkeer en isolatie van leefgebieden door wegdoorsnijding. Daarnaast hebben sommige oprukkende exoten het gemunt op amfibieën. Denk aan de zonnebaars, de Turkse en de gevlekte Amerikaanse rivierkreeft, maar ook de exotische bruikikker. Een ander serieus gevaar vormt de kleine opponent Batrachochytrium dendrobatidis. Deze schimmel, die sinds 2007 ook in Nederland en Vlaanderen is waargenomen, is wereld wijd al veel amfibieën noodlottig geworden. Er is nog geen bewijs van zijn aanwezigheid in Zeeland, maar dat lijkt een kwestie van tijd. Kortom, de zorgen over amfibieën zijn nog niet passé. L. Calle is medewerker ecologie van stichting Het Zeeuwse Landschap i ZEEUWS -15-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 19