EN IN STILTE DE PADEN OP... v Waar Monique Arnoys, gemeente-ambtenaar; assistent afvalverwerking Vlissingen. Huibert Simons, hoofd district Noord van HZL (regio benoorden de Westerschelde). het jaagpad langs het Kanaal door Walcheren tussen Middelburg en Veere en natuurgebied Oude Veerseweg. WANDELEN DOOR GRAS door Rinus Antonisse Foto boven Monique en Huibert in een waterig zon netje. (R. Antonisse) Foto onder Brandganzen mas saal op de wieken. (M. Arnoys) De thermometer wijst, tegen de verwachting in, boven nul graden. De winter hangt tussen vorst en dooi in. Dankzij een schraal zonnetje en weinig wind is het aangenaam weer voor een wandeling over het jaagpad langs een nauwelijks bevroren Kanaal door Walcheren. We lopen aan de westkant. Aan de overkant tekent zich een lange rij abelen af. Don kere silhouetten, die ook zonder bladertooi indruk maken. Hoger, veel verder weg, klapwieken vogels geluidloos onder het grijze hemelgewelf. Wat opvalt is de stilte. Geen achtergrondgeluiden van auto's en vliegtuigen. Soms wat gakkende ganzen. Rust in overvloed.'Doorgrasen in stilte kun je hier van de ene naar de andere historische stad lopen; zegt Huibert Simons wervend. Hij is blij dat plan- v 'V ->> V— *- V nen om het jaagpad om te vormen tot fietspad - zoals tussen Middelburg en Vlissingen - terzijde zijn gescho ven. Fietsen kan prima over de nabije Oude Veerseweg. Voor Monique Arnoys is het onbekend terrein. Ze kent als geboren en getogen Vlissingse wel het geasfal teerde jaagpad langs het kanaal, maar de groene route richting Veere verkent ze voor het eerst. Bij het nieuwe gemaal Poppekinderen de dijk over en wandelen maar. De waterstand is aan de lage kant, maar daardoor zijn wel de oude Vilvoordse stenen in de glooiing goed te zien. Een cultuurhistorisch detail, net als de meerpalen waarvoor overbodig geworden kanonnen zijn benut. Huibert vertelt dat drie tot vier keer per jaar de schaaps kudde van herder Jan Kaljouwdedijken het jaagpad afgraast. De dieren verspreiden bloemzaden. Aan het begin van het jaar wordt het pad tweemaal gemaaid. Het struweel, hoofdzakelijk meidoorns, mag best wat verruigen. Dat is gunstig voor kleinere vogels. 'Maar niet teveel, we willen ook bloemen en kruiden.' Een groep wilde eenden is breed uitgewaaierd over het pad. Dus even de dijk over. Te laat; de eenden hebben al onraad bespeurd en ze vertrekken prompt naar het water. Aan de binnenkant ontvouwt zich natuurgebied Oude Veerseweg: weiland, water en vogels. En, dankzij kwelwater, zoutminnende planten als zeeaster. Een verhoging in het landschap trekt de aandacht. Het is een oude stortplaats van de gemeente Middelburg, iiiiltrii m*<1W> ZEEUWS -16-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 20