JAAGPAD ALS WANDELPAD Tijdens aanleg van het Kanaal door Walcheren, tussen 1870 en 1873, werd ernaast een jaagpad aangelegd. Over dat pad liepen mannen met paarden om schepen voort te trekken, met name bij gebrek aan wind. Het stuk tussen Middelburg en Vlissingen werd nieuw gegraven. Tussen Mid delburg en Veere werd een bestaand kanaal uit 1817 verbreed en verdiept. Het jaagpad is altijd onverhard geweest en werd afgesloten na de in undatie van Walcheren in 1944. Het ging in 2010 onder beheer van stichting Het Zeeuwse Land schap (HZL) weer open. Aan de binnenzijde van de kanaaldijk ligt natuur gebied Oude Veerseweg, ongeveer 50 hectare groot en in het voorjaar belangrijk voor broe dende weidevogels, zoals kievit en tureluur. In de winter verblijven er veel overwinterende ganzen. Bijzonder is dat de sloot langs de kanaaldijk op enkele plaatsen wordt overbrugd door zoge noemde heulen. Dat zijn gemetselde bruggen, voorloper van de betonnen buis (duiker). Afgelopen periode zijn ze gerestaureerd. Het pad is onderdeel van het wandelnetwerk Zee land en bewegwijzerd. Een wandeling kan op ver schillende plaatsen beginnen. Bijvoorbeeld vanaf het parkeerterrein aan de Oude Veerseweg op Ramsburg (Middelburg), of bij het genaal Poppe- kinderen. Het tracé is ongeveer 5 kilometer lang. Halverwege ligt theeschenkerij De Blauwe Reiger. Foto rechtboven Wilde eenden op het pad. (M. Arnoys) nog niet zo lang geleden afgedekt met een dikke laag grond. Een verdiept pad voert naar een kijkscherm. Door de sleuven in de houten gluurmuur is er goed zicht op de vele ganzen. 'Dat heb ik niet vaak gezien, zo'n groot aantal. Ze laten zich goed horen, het lijkt wel of ze liedjes aan het zingen zijn. Ze zitten in groepjes. Ik zie niet zoveel verschil in soorten) doet Monique verslag.'En kijk, daar lopen ook hazen.' Als echt stadsmens vindt ze het leuk om eens een kijkje in de natuurte nemen.'Zulke mooie dingen zie je in de stad niet. En je moet er wel op gewezen worden om het ook allemaal te zien.' Monique maakt enthousiast foto's als een grote zwerm brandganzen plotsklaps massaal op de wieken gaat, richting kijkscherm. Vlakbij zwenken ze sierlijk terug. Dat maakt wel even indruk. Waarom de vogels opvliegen is niet duidelijk. 'Het kan zijn dat er een kat loopt, of een wandelaar', veronderstelt Huibert. Verstoring is een groot probleem, dat ook nog eens moeilijk uit te leggen is, geeft hij aan. 'Als je iemand aan spreekt op het verstoren dan hoor je: ach, een keertje kan toch wel. Eén keer opvliegen gaat nog wel. Maar als je alle keren bij elkaar optelt wordt het een probleem, omdat de vogels dan teveel energie kwijtraken, die ze juist hier opdoen om na de winter naar het noorden te kunnen trekken.' Terug naar het jaagpad. Op de dijk kijkt Monique nog even voorzichtig naar de ganzen. Ze blijven zitten, al houden ze de vreemde eend in de bijt wel in de gaten. Huibert wijst op het ietwat omsluierde silhouet van Middelburg. Een fraai gezicht. De Lange Jan en Oostkerkzijn meteen herkenbaar. Maar al die andere gebouwen die de hoogte in steken? De Koolmees, een bootje voorzien van het logo van de provincie, ploegt door het water en verstoort de stilte. Controle of alles in orde is? Monique vraagt zich af waardoor een banden- spoor op het pad is veroorzaakt. Niet door een voertuig van Het Zeeuwse Landschap, verzekert Huibert.'Ik denk dat het van een crossmotor is. Ik keur het niet goed, maar dit soort dingen gebeurt in de stille hoekjes van het buitengebied.' R. Antonisse is journalist en redactielid van ZEEUWSLANDSCHAP Foto linksonder Een kievit. Een beeld dat we in het vroege voorjaar weer mogen verwachten in natuurgebied de Oude Veerseweg. (C. Jacobusse)

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 21