PREPARATEURS PREPAREREN GEWERVELDE DIEREN EN ZETTEN ZE OP SPEENKRUID NIEUWS www.terramaris.nl info@terramaris.nl Duinvlietweg 6,4356 ND Oostkapelle Tel 0118-582620 Openingstijden Mei t/m oktober: dagelijks van 10 tot 17 uur; november t/m april: woensdag t/m vrijdag van 12 tot 16 uur; zaterdag en zondag van 12 tot 17 uur (tijdens deze periode in de Nederlandse schoolvakanties dagelijks van 12 tot 17 uur). Donateurs van stichting Het Zeeuwse Landschap kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. Terra Maris is onderdeel van stichting Het Zeeuwse Landschap. De naam speenkruid lijkt vreemd, maar wie de plant wel eens uitgestoken heeft, begrijpt waarom de plant zo heet. De wortels van de plant zijn namelijk knotsvormig en lijken wat op een speen of, zoals de Latijnse naam 'ficaria' aangeeft, op een vijg. Speenkruid kent vele streeknamen die verwijzen naar deze knotsvormige wortels en/ of de kleur van de bloemen, zoals: speendistel, vijgwortel, kleine gouwe, hanenklootjes, kattenklootjes e.a. De plant wordt soms ook wel aangeduid als aambeiwortel. Dit verwijst naar het vroegere gebruik van deze plant als middel tegen aambeien. In vroeger tijden zag men in de wortels een gelijkenis met aambeien en, zoals destijds gebruikelijk, werd het dan ook als geneesmiddel hiertegen ingezet. De naam scheurbuikkruid, zoals de plant in het Duits (scharbockskraut) nog heet, verwijst naar het gebruik van de plant als anti-scheurbuikmiddel. Als vroege en rijke bron van vitamine-C zal speenkruid erg geliefd zijn geweest. Wel kunnen de blaadjes van de plant alleen met mate en alleen ook vroeg in het jaar gegeten worden. Later in het seizoen neemt het gifgehalte in de plant toe en wordt hij ongeschikt voor consumptie, net als veel van zijn blijvend giftige (boterbloem)familieleden. Erik Speksnijder Foto Speenkruid. (C. Jacobusse) Op zaterdag 23 en zondag 24 maart tussen 12.00 en 16.00 uur is een aantal preparateurs uit het hele land werkzaam in de ontvangstruimte van het museum. Het publiek kan bij deze demonstraties aanwezig zijn en aan de daar werkende preparateurs vragen stellen over de getoonde technieken. Ook kunnen mensen zich bij de balie melden om in kleine groepjes op gezette tijden en onder begeleiding een kijkje op de zolder te nemen, waar dieren gevild worden. Deze activiteit is gratis toegankelijk, exclusief museumbezoek en vooraf aanmelden is niet nodig. Speenkruid (Ranunculus ficaria) is één van de eerste bloeiers in de landschapstuin van Terra Maris en met z'n mooie gele bloemen ook één van de eerste drachtbronnen voor veel vroege insecten. Speenkruid is weinig kritisch qua standplaats, maar groeit bij voorkeur op een vochtig plekje. In de landschapstuin groeit het met name langs de randen van de gracht. ZEEUWS -21-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 25