LANDSCHAP in 'tkort VAKANTIEWONINGEN IN DE NATUUR LANDFRONTVLISSINGEN AANGEWEZEN ALS RIJKSMONUMENT Het Zeeuwse Landschap heeft naast natuurgebie den ook cultuurhistorische objecten in beheer, zo als de wallen van Aardenburg, Sluis en Retranche- ment, schansen die deel uitmaken van de Staats Spaanse Linies, en vliedbergen. Veel van deze objecten zijn aangelegd als verdedigingswerk in tijden van (dreigende) oorlog. Vliedbergen hadden overigens in eerste instantie geen militaire functie, maar naderhand is een deel van die bergen ver hoogd en omgevormd tot kasteelberg, al of niet omgeven door een gegraven gracht. Oorlogen hebben grote invloed gehad op het Zeeuwse landschap. Zo werden polderdijken in de tachtigjarige oorlog bewust doorstoken als verde digingsmaatregel. Verscheidene kreekgebieden in Zeeuws-Vlaanderen getuigen ervan. Ook tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn grote delen van Zeeland onder water gezet, zowel door de geal lieerden als de Duitsers. Vooral de inundatie van Walcheren beïnvloedde het landschap enorm. Opvallende bouwwerken uit de Tweede Wereld oorlog zijn de bunkers langs de kust. Ze vormden een belangrijk onderdeel van de Atlantikwall, het In 2012 heeft de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed een deel ervan, namelijk het Landfront Vlissingen, als een beschermd monument aange wezen. Dit complex omvat een circa tien kilometer lange linie rondom Vlissingen, tussen Valkenisse en Fort Rammekes. De hoofdverdedigingslijn bestaat uit een zigzag lopende tankgracht, die inmiddels deels gedempt is. Verspreid langs deze linielijn liggen ongeveer zestig betonnen werken; bunkers, geschutsopstellingen en draketandver- sperringen. Achter de kustverdedigingsstrook, door de Duit sers Seefront Vlissingen genoemd, is het Landfront Vlissingen aangelegd om Vlissingen en omgeving aan de landzijde te beschermen. Waar het Seefront grotendeels is gesloopt, is het Landfront nog goed herkenbaar en grotendeels intact. Bij de aanleg van deze verdedigingsstructuur van Vlissingen werd tevens gebruik gemaakt van reeds bestaan de verdedigingswerken, zoals Fort Rammekes, de napoleontische forten en kazematten, en ook een aantal vliedbergen. Zo is onder andere gebruik gemaakt van de vliedberg aan de Bergweg, ten oosten van Koudekerke. In deze berg, nu in beheer bij Het Zeeuwse Landschap, werd een bunker ge bouwd. Deze berg maakt nu dus deel uit van het rijksmonument Landfront Vlissingen. De Duitsers creëerden overigens ook bergen op Walcheren. Zo'verpakten'zij bunkers in grond als camouflage. Enkele van de huidige'vliedbergen'op Walcheren zijn dus pas in de Tweede Wereldoorlog ontstaan, zoals bijvoorbeeld één bij Biggekerke. Deze recen te bergen worden nogal eens ten onrechte, ook op sommige landkaarten, als historische vliedbergen aangeduid. Gert-Jan Buth Het Zeeuwse Landschap verhuurt twee luxe vijf sterren appartementen bij Hoeve Van der Meulen. Een unieke, landelijke locatie voor een heerlijke vakantie. Ook andere Provinciale Landschappen hebben dergelijke unieke vakantiewoningen, vaak bij of in een natuurgebied. U vindt een overzicht van deze woningen op www.inhetlandschap.nl. De woningen, variërend in capaciteit van 2 tot 13 personen, zijn altijd authentiek en van alle gemakken voorzien. Ze bieden rust en ruimte en vormen de ideale uitvalbasis voor een paar dagen genieten in de natuur. Naast vakantiewoningen staan op deze site ook wandel- en fietsroutes en bezoekerscentra van de twaalf provinciale Land schappen. Carolien van de Kreeke-Abrahamse Foto De vliedberg aan de Bergweg bij Koudekerke maakt deel uit van het rijksmonument Landfront Vlissin gen. (G-J. Buth) Duitse verdedigingsstelsel dat de gehele Noord zeekust besloeg. Na de oorlog zijn vele bunkers gesloopt, vanwege de pijnlijke herinneringen. Decennia later is de sterke afwijzing van deze relic ten gewijzigd in acceptatie. Sinds de jaren tachtig van de vorige eeuw is een toenemende interesse in de bunkers ontstaan en worden ze beschouwd als belangrijke historische objecten, die behou den moeten blijven. Vooral op Walcheren, waar de zware Slag om de Schelde woedde, zijn nog diverse bunkers aanwezig. ZEEUWS -24-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 28