mmipisp Datgene wat ik teken en schilder staat vaak op het punt verloren te gaan. Vooral vervallen boeren schuren hebben mij jarenlang mateloos geïnteres seerd. Helaas verdwijnen deze één voor één. Maar ook een klein bollig weitje of een restje boomgaard boeien mij. Mijn onderwerp kan chaotisch, stoffig zijn. Een landschap met rechte lijnen mag, maar ik houd meer van meanderende sloten en dijkjes en grillig slingerende weggetjes. Ik wil wel graag een horizon zien en dan daar naar toe worden gezogen. Ik voel me dan een klein fragmentje in het grote ge heel. Ik ben als schilder op zoek naar gelegenheden waar de beeldaspecten vorm, toon, compositie, kleur in harmonie bij elkaar komen in het landschap. Dit beeld van West-Zeeuws-Vlaanderen wordt overi gens steeds meer vertroebeld door de, ongetwijfeld planologisch goed bedoelde, ingrepen in het land schap. Ik ga bijna altijd zonder directe bestemming met de fiets en al m'n schildersgereedschap op pad het landschap in. Menig boer weet het al als hij mijn fiets zien:'daar is die schilder weer'. Ik heb wel honderd keer het weitje van boer Risseeuw aan de Scherp- bierseweg getekend. Meestal fiets ik naar het gebied ten zuiden van Groede, bijvoorbeeld bij het'Bos van Erasmus'dat tegen Nieuwvliet aan ligt. Of bij de 'Sint Kruiskreek' of de'Biezenpolder'onder Sint Kruis (Aardenburg). Hier vind ik nog wat ik zoek: prachtige natuur met mooie intieme plekjes. Voor mij zijn dit geliefkoosde onderwerpen om op papier weer te geven. Maar ook de grensstreek met België met vele kleine landschapselementen is de moeite waard om vast te leggen. De'Pyramide'onder Biervliet vind ikookzo'n schilderachtig gebied. De Haagse schilder Weissenbruch en de Vlaamse schilders WoutersLeon Spilliaert, en De Sadelaer hebben een grote invloed op mijn werk gehad. Weis senbruch (lid van de Haagse School) heeft weieens gezegd: 'Je moet van de natuur een klap krijgen'. ZEEUWS Dat is bij mij netzo, het juiste gevoel moetje ineens overvallen, je raken en je overspoelen met de nood zaak te schilderen. Ik werk graag met krijt en aquarelverf en minder met olieverf of acryl. Mijn werken noem ik realistisch van stijl, hoewel er de laatste jaren in mijn werk steeds meer verbeelding is gekomen. Ik heb in de loop der jaren enorm veel werk gepro duceerd, eigenlijk zou ik meer aan de weg moeten timmeren met mijn tekeningen en schilderijen, door meer te exposeren. Jan van den Boom is redactielid van ZEEUWSLANDSCHAP Theo Jordans, Venlo 1956, heeft de 'Vrije afdeling tekenen en schilderen'gevolgd aan de Minerva Academie in Groningen evenals de opleiding tot docent Tekenen en Kunstgeschiedenis. Hij werkt nu in deeltijd als docent aan Stedelijke Scholengemeenschap 'de Rede' in Terneuzen en heeft een atelier/ galerie in Groede. Hij is werkzaam als schilder, tekenaar, lithograaf en aquarellist met als specialiteit het landschap en geeft workshops. Zie ook zijn website www.theojordans.nl Afbeelding Koeien bij De Munte, Sluis Foto links Jordans stoempend op zijn rijwiel naar een volgende schilderplek Afbeelding Nieuwkerkse kreek, Groede

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 5