NADEN BEGINNE DE VLUCHT OMHOOG Het is 5 mei 1981Er staat een stevige oostenwind en na een heldere nacht is het bitter koud. Enkele Zeeuws-Vlaamse vogelaars zoeken beschutting bij de oude radarpost op een verder kale dijk. Eric houdt de landzijde in de gaten, Rob kijkt met zijn 10x50 kijker over zee en Thijs is vandaag de klos, want hij schrijft. Al bij het eerste daglicht dienen de eerste groepen gierzwaluwen zich aan: met tientallen scheren ze ra kelings langs de tellers. Over zee groepen steltlopers, waarvan er veel ongedetermineerd blijven. De roep van gele kwikstaart, boompieper en keep kennen de mannen nu wel, maar het aantal genoteerde'zang vogel spec.' is aanzienlijk. Wat later op de ochtend be ginnen de boerenzwaluwen te vliegen, met duizen den! Tortelduiven passeren met honderden en acht wielewalen is ook niet niks. Om elf uur is het tijd voor koffie met 'korstpaptoart' en de rest van de dag blijft de stroom vogels ongeteld. Op 5 mei 1991 staan Anton, Eric, Rob en Thijs in de luwte van het houten kruis: sinds dit voorjaar is er een echte telpost, gebouwd door het waterschap na de dijkverzwaring. Bankjes om te zitten en door de bouw op een verhoging goed zicht op strand en binnenland. De groepen gierzwaluwen suizen op ooghoogte langs de tellers. Rob kijkt met zijn KOWA- telescoop overzee, en kan de meeste groepen stelt lopers determineren. Eric en Thijs kennen inmiddels het'plup-roepje'van de ortolaan en de musachtige roep van de duinpieper. Telpost Breskens is'ontdekt'en op voorspelbaar goede dagen zullen er altijd veel mensen zijn. Inmiddels is duidelijk dat ook langs de Eemshaven en nabij de Ketelbrug in Flevoland gestuwde trek optreedt, maar Breskens blijft toch één van de top locaties van Nederland en zelfs Noordwest-Europa. Veel vogelaars komen nu een weekend of een week, kamperen of in een huisje. Peter leurt met het pas verschenen 'Breskensboekje', waarvan het eerste exemplaar met enig ceremoni eel is aangeboden aan gedeputeerde Thijs, teller van het eerste uur. Tien euro voor een prachtige bundel met de samengevatte resultaten van 25 jaar Het viertal staat niet lang alleen. Aan de voet van dijk stoppen enkele auto's: Belgen en een groep Wage- ningse vogelaars. Tegelijkertijd haast een tiental fiet sers zich van de veerboot naar de telpost. In de loop van de jaren wordt de telpost in toenemende mate bezet door een harde en groeiende kern van Wal- cherse vogelaars. Om negen uur staan er wel veertig man te genieten op de dijk. Door de aanwezigheid van vele ogen en scherpe oren passeert geen vogel meer anoniem: verre bijeneters, een hoge roodpoot- valk, de roep van roodkeelpieper en buidelmees. Er wordt nu vaak doorgeteld tot ver in de middag of zelfs in de avond, wat soms opmerkelijke resultaten oplevert: veel roofvogels en spectaculaire avondpie- ken van zwaluwen. Het is even schrikken en slikken als de Walcherse vogelaar op 5 mei 2006 aankomt bij de telpost. Na noodgedwongen 60 km per auto via de Wester- schelde, want het fiets-voetveer vertrekt pas laat, té laat! Aan de voet van de dijk staan wel zestig auto's en op en rond de telpost staat een heuse menigte in een woud van telescopen. Zelfs de vaste tellers hebben moeite een plekje te veroveren. In het ge roezemoes dialecten uit heel Nederland en Vlaan deren; Walen en Fransen zitten bij elkaar op de dijk en het groepje Engelse vogelaars, speciaal een dag heen-en-weer, staat bescheiden in de achterhoede. noest telwerk, gecombineerd met smeuïge verha len door en over vogelaars, met als bonus een DVD met foto's, filmpjes en geluiden1. Niet alleen de optiek heeft een enorme kwaliteits verbetering doorgemaakt, maar ook het gebruik van digitale camera's met goede lenzen heeft een vlucht genomen. Digitale recorders, soms voorzien van geavanceerde parabolen, nemen constant alle vogelgeluidjes op. Determinaties worden vaak pas 's avonds verricht aan de hand van sonogrammen. Foto Anders dan de kanoeten, volgen de lepelaars een route hoog door de lucht. (T. Luiten) ZEEUWS - 7 -LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 7