DE HEMEL OP AARDE? NASCHRIFT Foto De vogel die de gemiddelde mens beter kent van geluid dan van uiterlijk: de koe koek. (T. Luiten) Bijzondere waarnemingen worden per mobiele telefoon in het veld ingevoerd op diverse internet sites en de dagtotalen zijn 's avonds al te lezen op www.trektellen.nl. Op 5 mei 2021 zitten Eric, Peter, Pirn, Rob en Sander op de bovenste ring van de nieuwe telpost, die er ook al weer zeven jaar is. Bezoekende vogelaars respecteren het vrije uitzicht van deze mannen, nu allemaal op leeftijd. Het houten kruis is twee maal zo groot als zijn voorganger. De iets lager gelegen 'tweede ring' biedt zitplaats aan zeker honderd bezoekers en niemand hoeft elkaar in de weg te zitten. De trek is als vanouds, hoewel... ringmus, zomer- tortel (die in 1982 nog tortelduif heette) en grauwe gors zijn nu echte zeldzaamheden. In mei zijn da gen met tien of meer bijeneters geen uitzondering meer. Het uitzicht vanaf de telpost is onvergelijkbaar met dat van 2006. Waterdunen maakt zijn beloftes waar; een uitgestrekt gebied van water, slik en zout- vegetaties bepaalt nu het beeld. Grote groepen steltlopers strijken voor korte of langere tijd neer en zetten hun reis dan luid roepend voort, laag vliegend over de telpost. Langs de rustige randen van Waterdunen broeden steltkluten. Wandelpa den met kijkschermen en vogelkijkhutten maken andere delen toegankelijk voor natuurliefhebbers. De bungalows van Waterdunen in de verte zijn onopvallend in het duinlandschap verwerkt. De gestabiliseerde kijkers zijn voorzien van DNA- scanners: gericht op een vogel verschijnt de soort naam in beeld. Ook de geluidsapparatuur levert direct de juiste soortnaam bij het ontvangen van een roepje. Voor Eric hoeft dat nieuwerwetse gedoe allemaal niet. Hij komt vooral voor de gezelligheid, vertelt verhalen over'vroeger'en leest soms wat in het verfomfaaide Breskensboekje uit 2006. In het di gitale tijdperk zou nooit meer zo'n boekje worden gemaakt. Tijd voor een Duvel op het terras van het strandpaviljoen. De rest van de dag wordt de stroom vogels toch wel geteld. 1 Het boekje is nog verkrijgbaar via de auteur. Informeer op info@hetzeeuwselandschap.nl. Wij houden het graag zo rustig mogelijk op Telpost Breskens en raden een bezoek dan ook met klem af. Er zijn nauwelijks vogels te zien en vooral bij een warme oostenwind is het er erg saai... P.L. Meiningeris adviseur ecologie bij Rijkswaterstaat Zeeland en sinds 7 988 trouwe bezoeker van Telpost Breskens en één van de auteurs van het 'Breskens boekje'. Daarnaast is hij 'kwaliteitsborger vogels en planten' van de site www.waarneming.nl. ZEEUWS -8-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 8