DE WAARDE VAN DE NATUUR Juist vanwege die verplichte vastlegging van instandhoudingsdoelstellingen begon onze toenmalige regering te twijfelen. Dit heeft erin geresulteerd dat vanaf 2007 de verdere N2000- besluitvorming door onze regering jarenlang nagenoeg stilgelegen heeft. In die periode was de invloed van de EU met haar N2000-richtlijnen van groot belang om onze natuur- en land schapswaarden veilig te stellen. Anders waren ze mogelijk opgeofferd aan korte termijn econo misch gewin. In plaats van een impuls vormde de stagnatie van het N2000-beleid in die jaren een blokkade voor de ontwikkelingen van bedrijven en projecten. Zonder de verplichte beheerplannen wist nie mand precies wat er nu wel of niet aan ontwik kelingen mogelijk was, en wat er zou kunnen indien er compenserende maatregelen getroffen werden. Het grote bedrijfsleven, de laatste jaren steeds 'groener', pleitte daarom voor een snelle vaststelling van de aanwijzingsbesluiten plus be heerplannen. Als één van de eerste gebieden is toen het N2000-gebied Voordelta definitief aan gewezen, gevolgd door de vaststelling van het Beheerplan Voordelta. En wat bleek toen dat plan er eenmaal was?..., dat er met een N2000-status toch nog erg veel mogelijk was. De aanleg van Maasvlakte II bijvoorbeeld, een zware ingreep, bleek er gewoon mogelijk, mits er een aantal compenserende maatregelen getroffen werd. Met het aantreden van de huidige regering is de landelijke uitvoering van het N2000-beleid gelukkig weer voortvarend opgepakt. Nog dit jaar worden nagenoeg alle aanwijzingsbesluiten vastgesteld, volgend jaar gevolgd door de bijbe horende beheerplannen. Naast de waarde van de natuur op zich, voor ziet zij in basisbehoeften van de mens. Anders gezegd: het behoud van de biodiversiteit door de bescherming van waardevolle natuurgebieden is van groot sociaaleconomisch belang. Zo levert het N2000-netwerk productiediensten, onder andere zuiver water en leefgebied voor vissen, re gulerende dienst, zoals waterveiligheid en C02- opslag in planten, welzijnsdiensten, zoals genot, rust, gezondheid en cultuurhistorisch besef, en wetenschappelijke diensten, zowel voor het basisonderwijs als voor fundamenteel onderzoek naar natuurlijke processen of genenbronnen. Om het natuurbelang in het politieke krachten veld goed op de kaart te houden worden sinds enkele jaren berekeningen uitgevoerd om al deze waardeaspecten van de natuur in geld uit te drukken. Zo heeft de EU onlangs een eerste studierapport uitgebracht waarin 'The Economie Benefits of the Natura2000 Network'berekend worden. Volgens de berekeningen bedraagt de jaarlijkse opbrengst 200 tot 300 miljard euro. Voor Zeeland wordt die economische waarde vooral bepaald door een aantrekkelijke leef- en verblijfomgeving. Dat is goed voor Zeeland als woongebied en natuurlijk zeer belangrijk voor de recreatiesector. Gek genoeg gebruiken wij onze N2000-gebieden nauwelijks als'uithangbord'om toeristen te lokken. Terwijl in veel Europese lan den plaatselijke bestuurders en recreatieonder nemers de aanwezigheid van N2000-gebieden reeds uitbundig gebruiken om hun streek en hun bedrijven te promoten, overheerst hier de angst dat Natura2000 de economie belemmert. Een paar cijfers nog daarom. Volgens bovengenoem de EU-studie wordt jaarlijks door toeristen en bezoekers aan het gehele N2000-netwerk 50 - 85 biljoen euro uitgegeven. Toegespitst op de 'puur natuurbezoekers'zou het gaan om 9-20 biljoen euro. Tel uit je winst. In Zeeland vormt de recreatiesector 8,4 van de totale werkgelegenheid. Dit betreft alleen de pri maire werkgelegenheid. Ook het indirecte belang van deze sector voor winkels, dienstverlening en bouw, is groot. Natuur en landschap vormen een belangrijke basis voor de Zeeuwse recreatiesec tor en dit belang zal eerder toe- dan afnemen, aangezien voor veel toeristen duurzaamheid en natuur in toenemende mate een keuzecriterium vormen. Het is duidelijk dat Zeeland met de aanwezigheid van grote N2000-gebieden 'goud' in handen heeft. Nu moeten we nog leren dat te benutten. dr. GJ.C. Buth is stafmedewerker van stichting Het Zeeuwse Landschap Foto Het weidse uitzicht op de Wester- schelde vanaf het Paulinaschor bij Hoofdplaat. (C. Jacobusse)

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 11