Distels staan vanouds in een kwaad daglicht. Al lang gelden er daarom wetten en regels om distelverspreiding tegen te gaan. Niet alleen omdat distels beschouwd werden als onkruid, maar oojiter bescherming van landarbeiders. Distels in het hooi zijn buitengewoon pijnlijk, omdat een verdorde distel nog erger steekt dan een levende distel in het veld. Distels breken is distels kweken, Distels trekken is distels stekken, Distels maaien is distels zaaien, Maar distels laten staan, is distels kapot laten gaan. DÉ DISTEL BESTAAT NIET >r Chiel Jacobusse Foto Speerdistel. (C. Jacobusse) Foto Akkerdistel. (C. Jacobusse) De scherpe stekels van de distel beschermen de plant tegen vraat. Koeien, paarden en zelfs schapen gaan er met een boog omheen en dat betekent in de praktijk dat distels zich ongehinderd kunnen uitbreiden tot steeds groter wordende haarden. Bestrijding van distels is niet eenvoudig. Een oud rijmpje getuigt ervan: In dat oude rijmpje schuilt zeker een heleboel waar heid, maar het is niet het hele verhaal. Maar daarover later meer. Om te beginnen de distel zelf maar eens onder de loep. En om dan meteen maar een wijdverbreid mis verstand uit de wereld te helpen: dé distel bestaat niet. Wie het over distels heeft, bedoelt meestal de akkerdistel, maar dat is slechts één van de vele soorten. De nauw verwante speerdistel en de nau welijks verwante akkermelkdistel gelden eveneens als lastige onkruiden en hun bestrijding is wettelijk geregeld via de provinciale distelverordening. Maar daarnaast kennen we in Zeeland onder meer de wol lige distel, de kruisdistel, knikkende distel, blauwe

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 12