IN JE EIGEN OMGEVING RONDKIJKEN DE PADEN OP... GEWOON GOED door Rinus Antonisse Esther van de Vrede, wijkverpleegkundige Allevo op Noord-Beveland en boerin in 's Heer Abtskerke. fflErik Speksnijder, medewerker ecologie stichting Het Zeeuwse Landschap en beheerder landschapstuin van museum Terra Maris. Hoeve van der Meulen aan de Zuidweg tussen 's Heer Abtskerke en Nisse. Het Zeeuwse Landschap. Esther kent ook verschil lende verhalen die over de excentrieke Adrie van der Meulen de ronde deden. Over het verzamelen van landbouwwerktuigen en de wijze waarop hij, zonodig met geweer, zijn erf verdedigde als bezoekers hem onwelgevallig waren. Maar ook dat de boerderij een favoriete hangplek voor jongeren was. En dat Adrie, die de laatste jaren in een caravan bij het woonhuis leefde, erg opzijn ganzen en pauwen gesteld was. Verhalen die kleur geven aan dit van de ondergang geredde agrarisch erfgoed. Onophoudelijk zijn allerlei vogels in de weer. Flad derend, zittend, buitelend, roepend en zingend, 's Morgens vroeg moet dat een overweldigend concert van tegen elkaar aan zingende vogels opleveren. In de middag doen ze het wat kalmer aan, maar er zijn nog genoeg soorten te horen, geeft gids Erik Speksnijder aan.'Ik hoor kneuen, die zitten vast in de braambosschages. En de zomertortel, een typische boerderijvogel die vrij zeldzaam is geworden. Je ziet ze nog een beetje op oude boerenerven en in de dui nen. Ook het winterkoninkje dat zo heet omdat het al in de winter zingt.'Rondkijkend op het erf vraagt Esther zich af of er ook een arbeidershuisje was?'Nee, op de zolder waren wel slaapplaatsen', vertelt Erik. Hij attendeert op rood pleisterwerk dat hier en daar op de muren van het woonhuis zit.'Dat was een gebruik van rooms-katholieke boerenfamilies. Zo hadden Foto boven Het wandelpad langs de hoeve leidt via een trekpontje naar 's-Gravenpolder. (N. van den Berg) Foto onder Esther en Erik staand voor de kleine akker tjes. (R. Antonisse) Het voorjaar zet met een stralende zon, blauwe lucht en jubelende vogels zijn beste beentje voor. Op de akkertjes ontwikkelt zich voorzichtig een glinsterend tapijt van pril groen. De boerderij op de hoge kreekrug bezuiden 's Heer Abtskerke is zicht baar uit klei en in eeuwen opgebouwd. Een authen tiek woonhuis en een karakteristieke schuur met eigentijdse trekjes; het verleden leeft op Hoeve Van der Meulen probleemloos samen met het heden. Voor Esther van de Vrede is het een thuiswedstrijd. Vanuit haar achtertuin heeft ze zicht op de lande rijen en gebouwen van Hoeve Van der Meulen. Ze wandelt er regelmatig, haar schoonvader Rinus Minnaard beboerde zo'n 40 jaar akkers van de hoeve en haar echtgenoot Iman pacht grond van

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 14