BOERENLANDERFGOED Een vervallen monument omvormen tot boerenlan derfgoed. Met dat doel kocht HZL in 2006 gebouwen en omringende gronden aan van de erven Adrie van der Meulen. Erf en gebouwen waren zwaar verwaar loosd, de kleine akkers en hollebollige weilanden rondom lagen er redelijk bij. Voor vogels, kleine zoogdieren en insecten was en is het een waar paradijs. Opruimen en restaureren kostte enige jaren. Van de boerderij uit het begin van de 17e eeuw is het woon huis in oude luister hersteld, evenals bakkeet en var kenskot. De schuur is in stijl herbouwd en herbergt een woondeel en twee vakantieappartementen die verhuurd worden. Informatie vindt u op www.hoevevandermeulen.nl. Achter de schuur is een gepotdekselde kleine schuur verrezen, met een berging, tuinkamer en terras, begrensd door de ruïne van een vorige schuur. De boerennatuur is aanwezig op het erf en boom gaard en via de kleine akkers, waarop een ver scheidenheid aan gewassen groeit. Kunstmest en bestrijdingsmiddelen zijn taboe. In de weilanden zijn drinkpoelen en hagen hersteld en aangelegd. Drie kwart van de 26 hectare is in gebruik bij boeren uit de buurt. Er zijn drie wandelroutes, met aansluiting op het netwerk in de Zak van Zuid-Beveland. Het woonhuis kan alleen op afspraak worden bezichtigd. Foto De gerestaureerde woning van de hoeve, (N. van den Berg) katholieke boerentuinen vaak een strakke kruisvorm en waren protestantse waaiervormig, met rondere vormen.' Erik geeft uitleg over verschillende elemen ten. Opzij van de bakkeet (waarin 's zomers werd geslapen) staat een houten paal met spaken. Het is een kousentuun, waarop de gebreide kousen te dro gen werd gehangen. Wat verderop een grote berg takken, een musterd vumme, waarmee de oven in de bakkeet werd gestookt. De keitjes in de bestrating kwamen mee als ballast met schepen. Esther: 'Er zit dus een hele geschiedenis achter. Dat besef je niet als je ze ziet en erover loopt.' In de huisboomgaard valt een oude boom op, vol met gaten. Werk van de specht. Achter ligt een oude drinkpoel en naast de kapschuur (waar oude tele foonpalen gebruikt zijn) nog een. Ook die brengen allerlei leven in beeld. Net als de lappendeken van akkertjes, ingezaaid door vrijwilligers met bijzondere, oude gewassen en kruiden. De bordjes vermelden meekrap, boekweit, trosgierst, blauw maanzaad en diverse akkeronkruiden. Vlakbij staat een juunren. Daarin worden dit seizoen voor het eerst uien in te drogen gelegd. Tenminste, als de akkertjes genoeg opleveren. Aan de overkant van de Zuidweg, waar schapen en lammetjes luidruchtig aanwezig zijn, hebben buizerds in een populier hun nest gemaakt. In de bomen huizen ook een grote bonte specht en de onvermijdelijke kraai. Vorig jaar broedden er boomvalken, die drie jongen groot brachten. De overkant is ingericht volgens traditie: weiland, meidoornheg, hooiweide. ■LANDSCHAP 'Je hoeft niet per se naar het buitenland', constateert Foto linksonder Esther met enig ontzag voor alles wat de hoeve Korenbloemen en biedt.'Je moet gewoon goed in je eigen omgeving kamille kleuren rondkijken. Als je het wilt zien, is er veel moois. Het de akkers rond de is ook gevarieerd. De een gaat voor de vogels, de hoeve. (N. van den ander voor de boomgaard en weer een ander voor Berg) de boerderij/Voor haar is de hoeve een levend bewijs dat de boeren in het verleden en heden echt wel om de natuur geven. Rinus Antonisse is journalist en redactielid van ZEEUWSLANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 19