SINT PHILIPSLAND, De kaart van Zeeland is bepaald door winst en verlies van land. Die voortdurende verandering van geografische lijnen is ook terug te vinden op Sint Philipsland of, zoals de Zeeuwen het beter kennen: Flipland. Land en water zijn er nu in harmonie en de natuurwaarden zijn er hoog. HET EERSTE SINT PHILIPSLAND SCHORREN door Huib Uil In de tweede helft van de vijftiende eeuw sloeg de bedijkingskoorts in het noordoostelijk deel van de delta toe. Inpolderen was een aantrekkelijke vorm van geldbelegging. In 1468 werd aan de oostzijde van Duiveland de polder Bruinisse bedijkt. In 1476 volgde de inpoldering van Sint Annaland opTholen en in 1483 die van Ooltgensplaat (Sint Adolfsland) op Overflakkee. Allemaal op initiatief van Adriaan van Borsele. Zijn weduwe, Anna van Bourgondië, hertrouwde met Adolf van Kleef en beiden zetten het inpolderen op voortvarende wijze voort. Op 24 augustus 1486 werd het bedijkingoctrooi afgegeven door hertog Maximiliaan van Oostenrijk. Adolf en Anna wilden de schorren oostelijk van Sint Annaland inpolderen met der hulpe Godts ende ho pende goede fortuyne ende voirspoet. Adolf en Anna vonden drie andere geldschieters bereid mee te betalen. De bedijking verliep voorspoedig en werd in het volgende jaar voltooid. Anna van Bourgondië had bepaald dat de polder Sint Philipsland zou gaan heten. Het was niet alleen een eerbetoon aan de apostel Philippus maar ook aan haar vader, hertog Philips de Goede, waarvan zij een buitenechtelijk kind was. Al snel werd een dorp aangelegd aan de zuidzijde van de nieuwe polder waar op last van Anna een kerk werd gebouwd. Zij regelde de aanstelling van een pastoor en een koster, die tevens secretaris van het dorp werd. Verder stelde zij onder meer de rechtsregels vast, die zij ontleende aan die van Duiveland. De Zeeuwse kroniekschrijver Rei gersberg schreef later vergenoegd over een proper polderken met een schoon dorp. Maar stormvloeden vormden een voortdurende bedreiging. Bij die van 1511 liep de polder onder. Die van 1530 was veel erger. St. Felix quade sater- dach vormde een omvangrijke ramp, want ook de dijken van Sint Philipsland hielden het niet. Twintig mensen verdronken, net als veel vee. Na veel moeite waren begin 1531 de dijken hersteld. Toen volgde de stormvloed van 2 november 1532; Sint Philipsland verdween van de kaart. Het water kreeg weer vrij spel. De schorren speelden een belangrijke rol tijdens in de tachtigjarige oorlog. In 1575 had de Spaanse koning opdracht gegeven voor een veldtocht met als doel Zierikzee en daar mee Schouwen-Duiveland te veroveren. Daarmee zou een wig worden gedreven tussen de opstandige gewesten Holland en Zeeland. Onder leiding van kolonel Mondragon staken 1500 soldaten vanuit Sint Annaland over naar de schorren van Sint Philipsland. Van daar waadden zij door het toen nog ondiepe Zijpe naar de dijk van Bruinisse. Daarbij werden ze fel belaagd vanuit de schepen met soldaten van de Foto Willem Frederik del Campo genaamd Camp (1801-1879) en zijn echtgenote Anna Jacoba van Sons- beek (1808-1871) (Collectie Gemeen tearchief Schouwen- Duiveland, Zierikzee, SP 0116 en 0571). ZEEUWS -16-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 20