terra Maris i GEWONE WOLZWEVER MIDDELEEUWS FESTIJN MET SPELEN EN SPIJZEN de larve in eerste instantie niets en wacht passief het moment af waarop de bijenlarve gaat verpoppen. Zodra dit gebeurt, hecht de wolzweverlarve zich vast aan de bijenlarve en begint deze leeg te zuigen. De wolzweverlarve overwintert in de cocon van de bij, om hier in het vroege voorjaar uit te sluipen en vlak onder het oppervlakte te verpoppen. Hoewel de meeste mensen niet zo enthousiast zijn over parasitair gedrag, is de wolzwever een fraai beestje om te zien. Vooral de snelle wijze waarop deze vlieg, vliegend als kleine kolibrie, bloemen bezoekt, is fascinerend. Het is ook een goede bestuiver van bloemen. Misschien maakt dat zijn slechte reputatie vanwege zijn parasitaire gedrag weer een klein beetje goed. Want zo zijn wij mensen dan ook wel weer... Foto Een gewone wolzwever. (E. Speksnijder) Na een koude aanhoudende winter is het eindelijk voorjaar geworden en komt met de warmte de natuur weer tot leven. De vlinders gaan weer vliegen, de bijen en zweefvliegen laten zich weerzien en overal zijn vogels druk in de weer. Een typische voorjaarssoort die ik jaarlijks in de landschapstuin tegenkom en die er altijd al vroeg bij is, is de gewone wolzwever. Dit is zoals zijn naam al zegt, een wollig beestje dat stilhangend in de lucht kan zweven. Qua uiterlijk lijkt de wolzwever wel wat op een harig hommeltje met een lange tong, maar het is een vlieg en derhalve angelloos en volledig ongevaarlijk, tenminste voor mensen. De wolzwever is namelijk een parasitaire vlieg, die z'n eitjes bij voorkeur voor de ingang van de nestholte van een wilde bij legt of beter gezegd: al zwevend 'bombardeert'. Uit deze eitjes ontwikkelen zich direct kleine larven, die de nestholte en broedcellen van de bij inkruipen. Ook legt de wolzwever zijn eitjes wel op bloeiende planten en zodra deze door een bij wordt bezocht, liften de larven mee naar het nest van de bij. Volgens vele bronnen op internet doet de larve zich in de broedcel van de bij eerst tegoed aan het gehaalde stuifmeel en nectar van de bij en later aan zijn larve, maar volgens sommige onderzoekers doet Erik Speksnijder Ook dit jaar gaan we er weer voor! Voor de derde keer organiseren we in de zomervakantie op vier opeenvolgende dinsdagen in de hoogzomerse landschapstuin een middeleeuws festijn met spelen en spijzen. Op 16, 23, 30 juli en 6 augustus herleven tussen 16u30 en 19u30 uur de middeleeuwen weer rondom het Mottekasteel in de tuin. Wederom zullen vreemd uitgedoste middeleeuwse figuren de tuin bevolken en is het mogelijk in een herbergachtige sfeer, onder het genot van een drankje en een hapje, te genieten van de demonstraties schapendrijven en er zelfs aan deelnemen. Dit geldt zeker voor de kinderen. Zij kunnen ook hun eigen brood bakken, kleiknikkers maken en spelletjes uit die tijd spelen, onder andere botvangen, steltlopen, zaklopen, met pijl en boog schieten of touwtrekken. Kinderen tegen ouders? Kleintjes tot ongeveer 4 turven hoog kunnen in middeleeuwse kleding ringsteken te paard(je). Ook hebben we dit jaar een heuse ringsteekkar en worden op verschillende tijden groepjes gevormd om de verdedigingstoren te 'veroveren'. Archeologen ZEEUWS - 19-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2013 | | pagina 23